Nie będzie interwencyjnego skupu jagniąt. Hodowcy mogą dostać dopłaty
Nie będzie interwencyjnego skupu jagniąt z Podhala, czego domagali się hodowcy owiec po załamaniu się rynku eksportowego do Włoch. Owczarze będą mogli jednak liczyć na dopłaty do owiec, co ma pobudzić rynek w kraju.
Resort rolnictwa poinformował, że trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2017 r. "w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych".
Hodowcy owiec chcą interwencyjnego skupu jagniąt
Na mocy tego dokumentu rolnicy będą mogli domagać się dopłaty do owiec w formie refundacji części kosztów zakupu jagniąt oraz owiec. Projektowane rozporządzenie ma dotyczyć zwierząt zakupionych od dnia 1 stycznia bieżącego roku.
Andrzej Gąsienica-Makowski, prezes Towarzystwa Produktu Górskiego i jeden z wnioskodawców apelu kierowanego do resortu powiedział, że propozycja resortu nie rozwiąże problemu nadwyżki jagniąt, które nie znalazły włoskich nabywców.
Jagnięcina jest obowiązkowym daniem na włoskich stołach Wielkanocnych, jednak w tym roku zagraniczni kontrahenci kupili niespełna połowę przeznaczonych na eksport zwierząt.
- Problemy hodowców z niesprzedanymi jagniętami nie zostanie na tą chwilę rozwiązany. Jest jednak nadzieja, że dopłaty pobudzą rynek owczarski w kraju - wyjaśnił szef TPG.
O dopłaty w formie rekompensat będą mogli starać się rolnicy, którzy zakupią owce lub jagnięta od hodowców. Dokument przygotowywany przez ministerstwo to poszerzenie dotychczasowego rozporządzenia dotyczącego trzody chlewnej oraz mleka o owce i jagnięta. Aby dostać taką rekompensatę, trzeba mieć działalność rolniczą. Gospodarz będzie musiał posiadać dowód zakupu oraz dowód przemieszczenia zwierzęcia.
Włosi corocznie skupują jagnięta z Podhala od 1985 r. Jeszcze w latach 80. na Podhalu hodowano około 5 mln owiec, obecnie blisko 50 tys. sztuk. W tym roku włoscy kontrahenci nie chcieli skupować jagnięciny z uwagi na przerost zwierząt. W kraju pozostało blisko 10 tys. jagniąt.
- Książki warte polecenia:Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Sygnały świń |Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Hodowla i chów gęsi