Lekarze weterynarii będą jednak protestować

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2022,8:05 Aktualizacja: 25-08-2022,8:41
A A A

Gdy wydawało się, że środowisko lekarzy weterynarii porozumiało się z resortem rolnictwa w sprawie wynagrodzeń za zlecone prace, sprawa przyjęła zgoła odmienny obrót. Medycy zarzucili ministerstwu złamanie ustaleń i zamierzają protestować.

Kością niezgody jest rozporządzenie MRiRW w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii.

Porozumienie Warszawskie, Inspekcja Weterynaryjna, lekarze weterynarii, Henryk Kowalczyk

Przełom w sprawie wynagrodzeń lekarzy weterynarii

Wypracowany w ramach współpracy głównego lekarza weterynarii ze środowiskiem branżowym projekt rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń, dostał "zielone światło" ze strony rządowej. Zaproponowany projekt rozporządzenia MRiRW w...

Przedstawiony projekt środowisko medyków weterynaryjnych uznało za wysoce krzywdzący, nieprzystający do realiów rynkowych. Powstał zatem komitet protestacyjny, który usiadł z urzędnikami do rozmów "ostatniej szansy".

Na początku sierpnia wydawało się, że po spotkaniu reprezentującego zrzeszenia lekarzy weterynarii Porozumienia Warszawskiego z Henrykiem Kowalczykiem, ministrem rolnictwa nastąpił przełom.

"W trakcie negocjacji wicepremier Kowalczyk zaakceptował ostateczny kształt rozporządzenia zaproponowany przez Porozumienie Warszawskie, wypracowany we współpracy z głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. Porozumienie z satysfakcją przyjęło decyzję ministra o uwzględnieniu przedstawionych przez nas propozycji uregulowania zasad sprawowania nadzorów, prowadzenia monitoringu i podwyższenia stawek wynagrodzeń zawartych w projekcie rozporządzenia" - brzmiał komunikat wydany przez Komitet Protestacyjny Porozumienia Warszawskiego (KPPW).

inspekcja weterynaryjna

1000 proc. podwyżki? Opłaty weterynaryjne ostro w górę

Nowy cennik oznacza podwyżki nawet o 1000 proc., które w tak dużej skali uderzą przede wszystkim w mniejsze gospodarstwa rolne oraz takie, które dokonują uboju na użytek własny – przekonuje Wielkopolska Izba...

Niebawem jednak komitet poskarżył się, że ministerstwo ustalenia "zerwało" i powraca koncepcja strajku.

"Wobec zerwania przez stronę rządową ustaleń podjętych w trakcie negocjacji poprzez opublikowanie przedmiotowego rozporządzenia w nieakceptowanej przez nas treści, niekorzystnej dla wyznaczonych lekarzy weterynarii, komitet oświadcza, że wyczerpały się już możliwości osiągnięcia w trybie negocjacji godziwych wynagrodzeń wyznaczonych lekarzy weterynarii oraz pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w jednostkach organizacyjnych, w których nie przeprowadzono ich waloryzacji" - napisano w przekazie KPPW.

Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej przesłał ponadto do resortów rolnictwa i finansów stanowisko z poparciem protestu lekarzy weterynarii i pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Ostatnie posiedzenie KPPW odbyło się 22 sierpnia. Przeanalizowano wówczas sytuację po wejściu w życie rozporządzenia w nieakceptowanej przez środowisko weterynaryjne wersji.

"Ponieważ profesjonalne przygotowanie protestu wymaga czasu oraz konsultacji z całym środowiskiem, zdecydowano o przełożeniu planowanego pierwotnie na 28 sierpnia ogólnopolskiego wiecu protestacyjnego urzędowych lekarzy weterynarii i pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Podkreślamy, że jest to przełożenie terminu wiecu, ale nie jego odwołanie. Nowy termin zostanie ustalony później, tak aby wpisywał się w szczegółowe ustalenia ‘mapy drogowej’ protestu" - napisano w komunikacie KPPW z apelem do wszystkich lekarzy weterynarii, by pozostali w gotowości do wzięcia udziału w proteście.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA