Kolejne ognisko SARS-CoV-2 u norek w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2021,13:05 Aktualizacja: 15-12-2021,13:06
A A A

Stwierdzono 7. ognisko koronawirusa u norek w Polsce. SARS-CoV-2 wykryto w gospodarstwie w powiecie krotoszyńskim (woj. wielkopolskie) liczącym 470 zwierząt - poinformował w komunikacie główny lekarz weterynarii.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

zakaz hodowli zwierząt na futra, piątka dla zwierząt, Małgorzata Tracz, Dorota Niedziela

Wraca temat zakazu hodowli zwierząt na futra

Małgorzata Tracz, liderka Zielonych pracuje nad kolejną wersją zakazu hodowli zwierząt na futra. W samym klubie KO są jednak wątpliwości wobec projektu. Dokument ma być złożony na ostatnim w tym roku posiedzeniu Sejmu, ma być wpisane 5-letnie...

Próbki w gospodarstwach pobrano 1 grudnia w związku z realizacją badań rutynowych kontrolnych zwierząt. Zbadano 20 próbek, w przypadku 18 norek uzyskano wyniki dodatnie.

O wynikach badań powiadomiono ministra rolnictwa, właściwe organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Inspekcji Sanitarnej.

W gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania choroby m.in. dotyczą likwidacji stada, za które - zgodnie z przepisami - nie przysługuje hodowcom odszkodowanie.

W ubiegłym tygodniu stwierdzono wystąpienie trzech ognisk choroby (4-6 ognisko SARS-CoV-2) w gminie Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie). Stada liczyły odpowiednio 1 tys. samic, 300 samic i 5 tys. samic norek.

Trzecie ognisko koronawirusa wykryto na początku grudnia w gospodarstwie w powiecie nakielskim (woj.  kujawsko-pomorskie), w którym znajdowało się ok. 25 tys. norek.

Pierwsze ognisko koronawirusa u norek stwierdzono pod koniec stycznia br. na fermie na terenie powiatu kartuskiego (woj. pomorskie). W stadzie znajdowało się 5845 norek. Drugie ognisko wykryto w czerwcu w dwóch gospodarstwach hodujących norki w powiecie bialskim (woj. lubelskie). Łącznie przebywało w nich 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA