Służby weterynaryjne wydały komunikat w sprawie stosowania przez lekarzy weterynarii produktów leczniczych w ramach tzw. kaskady. Jednocześnie przypominają o przestrzeganiu odpowiedniej długości karencji po zakończeniu leczenia.
Główny Inspektorat Weterynarii odbiera coraz więcej zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości podczas leczenia zwierząt.
Są one związane głównie z nieprzestrzeganiem przez lekarzy weterynarii wolnej praktyki przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 listopada 2008 r. w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu produktów leczniczych, w sytuacji gdy brak jest odpowiedniego leku weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt.
Główny lekarz weterynarii przypomina, że stosowanie leków w ramach tzw. kaskady powinno odbywać się wyłącznie na zasadach określonych w wyżej wymienionym akcie prawnym.
Ustawa o ochronie zwierząt forsowana przez rząd może doprowadzić do spadku cen skupu zwłaszcza bydła i drobiu. W efekcie wiele gospodarstw straci płynność finansową. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej...
Zastosowanie leków w ramach kaskady u zwierząt, od których tkanki lub produkty przeznaczone są do spożycia przez ludzi, wymaga od lekarza weterynarii odnotowania takiej informacji w dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej.
Jest on również zobowiązany do ustalenia właściwego okresu karencji na tkanki i produkty pochodzące od tych zwierząt.
W ich leczeniu może zastosować wyłącznie leki zawierające substancje czynne, w odniesieniu do których ustalone zostały maksymalne limity pozostałości (MRL).
Leki przeznaczone dla ludzi mogą być stosowane u zwierząt pod warunkiem, gdy na terenie kraju brak jest odpowiedniego produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt.
Można je zastosować również w przypadku, gdy brak jest leku weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu dla innego gatunku lub dla tego samego gatunku zwierząt lecz z innym wskazaniem do stosowania, a także w sytuacji uniknięcia niemożliwego do zaakceptowania cierpienia zwierząt.
W leczeniu zwierząt nie można stosować produktów, które są tańsze i zarejestrowane dla ludzi, w przypadku obecności w obrocie produktów leczniczych weterynaryjnych.
Służby weterynaryjne przypominają, że przedstawione zasady oraz obowiązek przestrzegania karencji dotyczą wszystkich leków dopuszczonych do obrotu na terenie Polski, w tym produktów leczniczych mających postać płynów do infuzji.