Ukraina odpiera zarzuty, że zalewa unijny rynek drobiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2019,13:50 Aktualizacja: 01-10-2019,13:54
A A A

Przedstawiciele ukraińskiego przemysłu drobiarskiego odrzucają oskarżenia europejskich organizacji branżowych, które sugerują, że nasz wschodni sąsiad jest coraz większym zagrożeniem dla pracujących w UE zakładów.

Ukraińcy używają argumentu, że ich eksport drobiu do Wspólnoty stanowi zaledwie procent całego rynku drobiarskiego Unii - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

import drobiu, drób, mięso z kurczat, filet z kością, ukraina-ue

Rośnie nieuczciwa konkurencja na rynku drobiu

W ostatnich czterech miesiącach istotnie wzrósł przywóz z Ukrainy do Unii Europejskiej mięsa kurcząt rzeźnych, które objęte jest zerową stawką celną. Chodzi o import metodą na tak zwanego "fileta z kością". W 2017...

Przedstawiciele tamtejszych przedsiębiorstw twierdzą także, że oskarżenia o niską jakość produkcji, niespełnianie unijnych standardów dobrostanowych oraz wykorzystywanie pomocy państwowej są fałszywą narracją.

W wypowiedziach drobiarzy - z punktu widzenia przyszłych interesów polskiego eksportu do UE - ważniejsze od dyskusji o prawdziwości zarzutów formułowanych w Europie pod adresem Ukraińców jest ocena porozumienia UE-Ukraina dotyczącego tak zwanego "fileta z kością", czyli sposobu Kijowa na ominięcie unijnych stawek celnych.

Ukraińcy z jednej strony są rozczarowani porozumieniem, ale z drugiej strony, czując się stroną pokrzywdzoną, uważają, że obecna umowa stanie się dla nich bardzo ważnym argumentem w przyszłych rozmowach z UE i pozwoli istotnie zwiększyć bezcłowy ponad obowiązujący obecnie kontyngent 70 tys. ton rocznie.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA