Jaka przyszłość czeka polskie drobiarstwo?
Chociaż Polska jest dziś drobiową potęgą, to wcale nie oznacza, że nasi producenci i przetwórcy mogą spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie - od lidera wymaga się znacznie więcej. Cała branża musi więc starać się oferować produkty coraz lepszej jakości w konkurencyjnych cenach.
Mówiono o tym podczas konferencji "Polska branża drobiarska w obliczu nowych wyzwań", która 15 czerwca odbyła się w Józefowie pod Warszawą. Organizatorem spotkania była Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza (KRD-IG) we współpracy z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował multiportal agropolska.pl.
Polski drób coraz bliżej Chin. Pekin zatwierdził ważny dokument
- Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, jako jedna z wiodących organizacji sektora rolno-spożywczego w Polsce, przez ponad 25 lat swojej działalności wychodzi naprzeciw wyzwaniom, jakie zmieniający się rynek narzuca rodzimej branży drobiarskiej. W trosce o utrzymanie jak najlepszej kondycji tej strategicznej gałęzi gospodarki narodowej podęliśmy inicjatywę organizacji kolejnej konferencji dedykowanej przyszłości drobiarstwa w Polsce, koncentrując się na wyzwaniach, z jakimi musi zmierzyć się sektor - mówił Łukasz Dominiak, dyrektor generalny KRD-IG.
W podwarszawskim Józefowie skupiono się w głównej mierze na gospodarczym i ekonomicznym aspekcie rozwoju branży drobiarskiej, zarówno w perspektywie światowej, jak również pod kątem jej wiodącej roli w naszym kraju i Unii Europejskiej.
Prognozy wzrostu produkcji drobiu są przesadzone. Ekspert mówi wprost
Oczekiwane zmiany, takie jak zwiększanie bezpieczeństwa produkcji, ewolucja rynku w kierunku segmentacji, czy aktualne trendy społeczne i środowiskowe, mają niebagatelny wpływ na nasz sektor.
Poprzez konferencję starano się również nawiązać do aktualnego wykazu Celów Zrównoważonego Rozwoju, jakie zostały opracowane w ramach Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030 przez ONZ. Szczególną uwagę należy zwrócić na cel nr 2, tj. "Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo".
Konferencja, która składała się z trzech części, okazała się niezwykle bogata w merytoryczne wystąpienia zaproszonych gości. Podczas pierwszej sesji Marian Borek z resortu rolnictwa wygłosił prelekcję "Polski sektor rolno-spożywczy a zrównoważony rozwój". Tuż po nim wystąpiła z referatem "Zrównoważony rozwój jako szansa dla produkcji drobiarskiej" Christine Agnes (firma Elanco).
Polska coraz więcej zarabia na drobiu. Ale trzeba szukać rynków zbytu
Drugą sesję otworzyła prelekcja Tadeusza Joniewicza z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który mówił na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w branży drobiarskiej. Tuż po nim głos zabrali Adam Jarecki oraz Dariusz Piotrowski (Jeronimo Martins), którzy omawiali oczekiwania względem dostawców w kontekście zrównoważonego rozwoju na przykładzie standardów dla niosek i kurczaków chowu wybiegowego.
"Zwiększenie efektywności energetycznej jako sposób na oszczędność kosztów i zwiększenie konkurencyjności" - to tytuł wystąpienia Dariusza Sokulskiego z firmy Siemens. Janina Owczarek z IOM (Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji) zastanawiała się, jakie wyzwania stoją przed firmami zatrudniającymi migrantów i jak sobie z nimi radzić.
Ukraina coraz bardziej zagraża unijnemu rynkowi drobiu
W trzeciej sesji głos zabrał Mark den Hartog (NEPLUVI), który przedstawił nowe standardy jakości w holenderskim sektorze drobiarskim. Philip Wilkinson (BPC) tłumaczył, jak zbudować zaufanie do żywności którą spożywamy. "Alternatywne systemy chowu kurcząt rzeźnych w Polsce" - to tytuł wystąpienia Moniki Michalczuk z SGGW.
Całodniową konferencję zakończyła debata "Segmentacja rynku kurczęcego w Polsce - którą drogę wybrać?".
- Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych