Hodowcy bydła, zootechnicy, lekarze weterynarii oraz osoby z branży spotkali się podczas VIII edycji Alta Dairy School. Głównymi tematami konferencji było mastitis oraz stres cieplny.
O tym jak wygląda mechanizm powstawania infekcji wymienia i jakie patogeny ją wywołują, profilaktyka, terapia i kontrola protokołów. To główne zagadnienia omówione podczas konferencji zorganizowanej dla hodowców bydła, lekarzy weterynarii oraz osób związanych z branżą.
Na przestrzeni lat kładli duży nacisk na poprawę zdrowotności stada i dobrostanu zwierząt, a następnie selekcjonowali krowy w kierunku automatycznego doju. Obecnie skupiają się na produkcji mleka A2A2, a docelowo chcą mieć 80% krów...
Pod koniec stycznia w Tarnowie Podgórnym koło Poznania odbyła się VIII edycja Alta Dairy School. Spotkanie zostało poświęcone tematom dotyczącym mastitis oraz stresu cieplnego.
Zagadnienia dotyczące infekcji wymienia omówił prof. dr med. vet. Volker Krömker z Katedry Weterynarii i Nauk o Zwierzętach, Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Medycznych, Uniwersytetu w Kopenhadze.
Ekspert podkreślił, że nowe infekcje wymienia mają większe znaczenie niż utrzymujące się zakażenia i wyleczenia. Jego zdaniem zbyt niska liczba zdrowych krów w stadzie jest efektem zbyt późnego brakowania zwierząt z nieuleczalną formą infekcji, wysokiej częstotliwości mastitis u jałówek lub nieskutecznego leczenia.
Krowy, u których w trakcie laktacji liczba komórek somatycznych w mleku trzykrotnie przekroczy poziom 700 tys. powinny być brakowane ze stada. Podobnie powinno postępować się ze zwierzętami, u których w laktacji pojawią się więcej niż dwa przypadki mastitis.
W celu ograniczenia infekcji należy zadbać o wysoki poziom higieny w kojcach i obszarach legowiskowych oraz o obniżenie liczby drobnoustrojów na skórze strzyków. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na odpowiednią kondycję zwieraczy strzykowych, ograniczając pustodój i odłączając aparaty przy przepływie na poziomie 800 – 900 gram.
„Jak ograniczać ryzyko kwasicy żwacza u krów mlecznych?”. To tytuł tegorocznej konferencji naukowej z cyklu Nauka – Praktyce "Krowa mleczna w pytaniach". Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
Temat dotyczący stresu cieplnego omówił dr wet Malik Muhammad Ali, z Alta Genetics Inc. Zwrócił on uwagę, że krowy o wydajności 50 kg mleka produkują niemal dwukrotnie więcej ciepła niż zwierzęta, które dają 18 kg mleka.
Przez to krowy wysokowydajne są bardziej narażone na stres cieplny. Wysoka temperatura nie tylko ogranicza produkcję mleka, ale również wpływa na rozwój płodów. W efekcie krowy mogą rodzić mniejsze cielęta, u których występują zaburzenia funkcji metabolicznych oraz wchłanianie przeciwciał z siary.
Na zakończenie spotkania Klaas-Willem Nieuwland, z SCCL omówił metodę poprawy odporności cieląt za pomocą suszonej siary w proszku. Produkt może być pełnowartościowym zamiennikiem lub dodatkiem do świeżej siary. Można go również stosować do mleka pełnego i preparatu mlekozastępczego.
Ekspert zaleca podczas pierwszego pojenia podawanie świeżej siary w ilości, która odpowiada 10% masy ciała cielęcia i 5% za drugim razem. Rekomenduje on także wzbogacanie siary preparatem w proszku w przypadku, kiedy jej jakość jest zbyt niska.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ