Rozród wysokowydajnych krów nie musi być problemem
Wpływ żywienia na cykl rujowy krów, monitoring i zarządzanie rozrodem oraz czynniki wpływające na strawność kiszonki z kukurydzy, to główne tematy Forum Przeżuwaczy zorganizowanego przez firmę Biomin.
Biomin Forum odbyło się 18 grudnia w Stadninie Koni Nowe Jankowice w woj. kujawsko-pomorskim. Współorganizatorami spotkania były firmy KWS Polska oraz SCR Europe. Wzięli w nim udział hodowcy bydła i producenci mleka oraz przedstawiciele firm związani z tym sektorem.
Prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opowiedział o zaburzeniach w rozrodzie krów mlecznych wynikających z ich złego żywienia.
- Najlepsze wskaźniki rozrodu osiągają krowy, które miały pierwszą owulację do 21 dnia laktacji. Natomiast najgorsze te, które pozostały bez rui do 50-60 dnia po porodzie. Sytuacja ta jest najczęściej następstwem nieprawidłowego żywienia krów, zwłaszcza niedostatecznego pokrycia ich zapotrzebowania na energię – mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski dodając, że im później przypada dzień z najniższym ujemnym bilansem energii, tym później występuje pierwsza owulacja.
O czynnikach wpływających na strawność kiszonki z kukurydzy oraz o sposobie jej oznaczania opowiedziała Romana Kwapisz z firmy KWS Polska.
- Strawność masy organicznej kiszonki zależy od odmiany, terminu zbioru, wysokości cięcia oraz rozdrobnienia poszczególnych części roślin – tłumaczyła Romana Kwapisz.
Żanetta Chodorowska z firmy Biomin GmbH Austria mówiła o mikotoksynach w kiszonkach.
- Mikotoksyny powszechnie występują w kiszonkach, którymi hodowcy skarmiają krowy. Ze względu na ich szkodliwe działanie na organizm zwierząt oraz negatywny wpływ na wydajność, ich poziom powinien być rutynowo oznaczany – przekonywała Żanetta Chodorowska.
Na zakończenie konferencji Piotr Kożlicki z firmy SCR Europe omówił zarządzanie rozrodem krów oraz monitoring ich zdrowia.
Więcej informacji na temat Forum Biomin będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Bydło nr 1/2016. ZAPRENUMERUJ