Projekt "CGen korekcja" wystartował
Dostosowywanie programu hodowlanego do aktualnych oczekiwań hodowców wymaga poszerzania go o nowe cechy. Jest to możliwe po opracowaniu metody oceny wartości hodowlanej dla każdej z nich. Podstawę oceny stanowią obserwacje fenotypowe stąd konieczne jest ich rejestrowanie.
Korektorzy racic w dniach 12-13 maja 2017 r. wzięli udział w pierwszym bezpłatnym szkoleniu w ramach projektu „CGen korekcja”. Pierwszego dnia odbyły się wykłady, które poprowadził prof. dr hab. Johann Kofler z Austrii.
Powstanie populacja krów o zwiększonej zdrowotności racic
Podstawy anatomii racic, przyczyny rozwoju schorzeń, cięcia terapeutyczne i podstawowe leczenie schorzeń racic to główne tematy, które podczas części teoretycznej prof. Kofler przybliżył 37 uczestnikom szkolenia. Następnie dr Katarzyna Rzewuska zaprezentowała aplikację „CGen korekcja” do gromadzenia informacji o zdrowotności racic i omówiła zasady uczestnictwa w projekcie.
Praktyczne warsztaty z wykorzystaniem nóg bydła w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej były kolejnym etapem szkolenia. Drugi dzień spotkania odbył się w oborze w okolicach Poznania. Grupa miała do dyspozycji trzy poskromy. Osoby, które przystąpiły do projektu „CGen korekcja” otrzymały tablety pozwalające na gromadzenie i przetwarzanie wyników korekcji w formie elektronicznej.
Dlaczego „CGen korekcja”? Twórcy tego projektu uważają, że wiele informacji o cechach jest zapisywanych lokalnie w formie umożliwiającej ich wykorzystanie jedynie do bieżącego zarządzania stadem. Dane te są przechowywane w formie papierowej lub w programach komputerowych obsługujących systemy udojowe stąd dostęp do nich jest ograniczony.
Cena mleka będzie wysoka i stabilna
- Warunkiem objęcia oceną kolejnych cech jest przekazywanie zarejestrowanych obserwacji do centralnej bazy danych. Jednakże wiązałoby się to z dodatkowym nakładem pracy związanym z przepisywaniem informacji do systemów informatycznych. Stanowi to istotną barierę dla pozyskania i zgromadzenia dużej liczby danych wymaganych do przeprowadzenia oceny wartości hodowlanej. Z tego względu proponujemy zastąpienie tradycyjnych notesów aplikacją internetową „CGen korekcja”. Umożliwi to precyzyjną rejestrację obserwacji nie wymagając dodatkowego nakładu pracy - czytamy w komunikacje wydanym przez zespół „CGen korekcja”.
Aplikacja w pierwszej kolejności ma służyć do gromadzenia danych o schorzeniach racic, gdyż choroby kończyn są jedną z trzech kluczowych przyczyn przedwczesnej eliminacji krów ze stada. Ponadto stan racic warunkuje opłacalność produkcji wpływając na pobranie paszy, poziom produkcji, podatność na choroby metaboliczne i infekcyjne oraz płodność.
Występowanie schorzeń racic może być rejestrowane podczas korekcji racic, której poddawana jest w danym czasie grupa zwierząt co wpływa na strukturę danych dostępnych do analiz. Wyniki korekcji są zapisywane przez osoby wykonujące korekcję w celu rozliczenia wykonanej usługi.
Korektorzy, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w projekcie najpierw są weryfikowani, a następnie podpisują stosowne umowy. Hodowcy, z którymi współpracują także podpisują umowę z korektorem.
Książki warte polecenia: Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii