Oregano dla krów zmniejsza emisję metanu
Metan jest gazem cieplarnianym o działaniu 25 razy silniejszym od dwutlenku węgla. Wytwarzany jest przez bakterie w układzie pokarmowym krów w ilości od 250 do 300 litrów dziennie.
Produkcję metanu można ograniczyć przez dodatki paszowe np. azotany i tłuszcze lub poprawiając jakość dawki i zawartej w niej skrobi.
Badacze z Aarhus University we współpracy z organizacją Organic Denmark oraz komercyjnymi partnerami prowadzą badania nad zastosowaniem jako dodatku do paszy oregano, które jest powszechnie stosowane jako dodatek do pizzy – informuje serwis EurekAlert.
Ile metanu produkują krowy?
Oregano, czyli lebioda pospolita ma działanie bakteriobójcze oraz wysoką zawartość olejków eterycznych. Jego dodatek do paszy hamuje wytwarzanie metanu przez bakterie żyjące w żwaczu, co zmniejsza emisję tego gazu do atmosfery. Poprawia również zawartość kwasów tłuszczowych w mleku i jego smak, a surowiec ten może być sprzedawany jako produkt przyjazny dla klimatu.
Planowane są dalsze badania krów, którym zostaną założone przetoki w żwaczu i jelicie. Naukowcy sprawdzą również reakcję zwierząt na różne dawki oregano, a następnie przetestują ten dodatek na kilku farmach.
Projekt potrwa cztery lata i obejmie również badania nad metodami uprawy organicznego oregano oraz jego przetwarzaniem na paszę lub kiszonkę.