Mastitis to stres dla krów i hodowców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-03-2016,10:30 Aktualizacja: 19-03-2016,10:30
A A A

Mastitis jest to odpowiedź na stan zapalny wymienia wywołany przez bakterie. Wnikają one do jego wnętrza przez ujście strzyków. Choroba może mieć przebieg łagodny lub bardzo ciężki.

- Wielu hodowców nadal nie wie co to jest mastitis podkliniczne. Dlatego powinniśmy promować tę wiedzę, ponieważ ta postać zapalenia wymienia jest dużo groźniejsza od widocznej formy klinicznej - mówi prof. Sarne de Vliegher z Uniwersytetu w Gent w Belgii.

mastitis, krowy mleczne, wymię, liczba komórek somatycznych

Mastitis to codzienne wyzwanie

- Mastitis i związane z tym schorzeniem wyzwania są czymś naturalnym w codziennej pracy lekarza weterynarii. Aby zapobiegać i leczyć zapalenie wymienia musimy posiadać szeroką wiedzę i umiejętności praktyczne. W tym celu służy Akademia Vetoquinol,...

Zapalenie wymienia to ogromny stres dla krów, ale także, a może właśnie przede wszystkim dla producentów mleka. W momencie występowania stanu zapalnego ich codzienna ciężka praca nie przynosi pożądanych efektów. To wpływa na spadek satysfakcji hodowców i frustracje.

Producenci mleka różnie reagują na mastitis w swoim stadzie. Jedni radzą sobie z tym problemem i leczą krowy. Jednak wielu hodowców ma z tym duży problem i w efekcie ich współpraca z lekarzem weterynarii staje się trudna i skomplikowana.

- Mastitis wpływa na mniejszą motywację hodowców do współpracy z lekarzami weterynarii. Leczenie krów w takim gospodarstwie jest niezwykle skomplikowane. Dlaczego? Ponieważ niektórzy właściciele zwierząt stają się trudni w kontaktach przez co wdrażanie prawidłowej procedury leczenia jest czasami niemożliwe - podsumowuje prof. Sarne de Vliegher.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA