Krowy i roboty to dobre połączenie? Wyniki są odpowiedzią
Krowy są dojone przez roboty udojowe, cielęta piją pójło podawane w automatycznych stacjach pojenia, paszę podgarnia robot, a odchody usuwa zgarniacz.
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Otylin w woj. wielkopolskim zajmuje się hodowlą bydła i produkcją mleka. Należące do niej stado liczy 850 sztuk. W jego skład wchodzi 310 krów dojnych, 440 jałówek i 100 opasów przeznaczonych na sprzedaż.
Wydajność mleczna stada w 2020 r. wyniosła 12 673 kg mleka o zawartości tłuszczu na poziomie 3,72% oraz białka 3,39%.
Jedna obora z dwóch budynków
W głównej oborze produkcyjnej znajduje się 260 krów. Cały obiekt składa się z dwóch mniejszych budynków połączonych ze sobą zadaszonym gankiem, który stanowi stół paszowy.
Krowy chodzą po betonowej posadzce, która 3 lata temu została poddana ryflowaniu.
Śruta rzepakowa czyli polskie złoto w korycie
- Gdy tylko przyszedłem do Otylina podjąłem decyzję o nacinaniu posadzki. Bardzo szybko zauważyłem różnicę w zdrowotności racic i nóg, ale nie tylko - podkreśla Bartosz Bociański, prezes zarządu RSP Otylin.
Legowiska krów w oborze produkcyjnej zostały wyłożone matami gumowymi przykręconymi do betonowej posadzki. Od kilku lat hodowcy posypują je separatem z gnojowicy oraz dezynfekują wapnem.
Roboty udojowe i PMR
Od 2012 roku krowy są dojone przez 5 robotów udojowych Lely Astronaut 4. Dlaczego hodowcy zdecydowali się na to rozwiązanie?
- Oprócz zalet jakie dla krów niesie dój ćwiartkowy wykonywany zgodnie z ich indywidualnym rytmem, chodziło między innymi o to, żeby ułatwić pracę przy obsłudze stada. Dzięki temu jest ona mniej pracochłonna i łatwiejsza, niż np. na hali udojowej - zauważa Bartosz Bociański.
Krowy na stole paszowym jedzą PMR (partial mixed ration) czyli tzw. bazę stosowaną w oborach z robotami udojowymi lub stacjami paszowymi.
Krowy w laktacji jedzą dwa rodzaje PMR-u. Pierwsza grupa do 100 dnia laktacji otrzymuje mieszankę przygotowaną na wydajność 32 litrów, a druga od 100 do zasuszenia, na 31 litrów.
"Hoduj z Głową Bydło" na święta. Zapraszamy do lektury
PMR jest przygotowywany trzy razy dziennie tj. o godzinie 5, 11 i 14 w samojezdnym wozie paszowym wyposażonym m.in. w wagę, sieczkarnię i frez.
Zwierzęta noszą na szyi obrożę, która posiada czujniki m.in. wskazujące ich aktywność.
- Ten system bardzo dobrze wskazuje wzmożoną aktywność zwierząt, a w efekcie występowanie u nich rui - zapewnia Bartosz Bociański.
Siara, mleko, pójło i suchy TMR
Cielęta, które rodzą się późnym popołudniem, wieczorem lub w nocy, piją rozmrożoną siarę pochodzącą z banku. Gdy porody mają miejsce w dzień w czasie pracy obsługi stada, oseski otrzymują świeżą.
Cielęta przez 10 dni piją mleko posiarowe, a przez kolejne cztery pójło przygotowane z preparatu mlekozastępczego w ilości 6 litrów na dobę.
Cielęta do 70 dnia życia przebywają w kojcach grupowych na ściółce. Paszę płynną piją zgodnie z krzywą żywienia wyznaczoną przez automatyczną stację odpajania. Urządzenie stopniowo zmniejsza dawkę pójła, pod koniec odpoju do 1,5 l dziennie po to, aby pobierały coraz więcej paszy stałej, którą jest przygotowywany przez hodowców suchy TMR.
Skup mleka maleje od czterech miesięcy
Suchy TMR składa się ze słomy, śruty z pszenżyta, śruty sojowej, mleka w proszku oraz melasy buraczanej.
Młodzież przynosi zysk
Jałówki, które są odpowiednio wyrośnięte, zostają pokryte już w 13 miesiącu życia, obligatoryjnie nasieniem seksowanym. Pierwsze wycielenie przypada średnio na 24 miesiąc ich życia.
Jałówki wysokocielne około tygodnia przed porodem są przyuczane do wchodzenia do robota udojowego. Obsługa stada wprowadza je tam codziennie. W tym czasie urządzenie zadaje im małą dawkę paszy treściwej oraz symuluje dój tj. wprowadza pod nie ramię nie zakładając kubków.
- Dzięki temu przyzwyczajają się one do dźwięków wydawanych przez ramię. Gdy już oswoją się z tym nowym otoczeniem wówczas skupiają się wyłącznie na jedzeniu i są spokojne podczas doju - mówi Bartosz Bociański.
RSP Otylin oferuje młodzież hodowlaną oraz krowy. W tym roku hodowcy sprzedali już łącznie 50 jałówek cielnych i pierwiastek. W przyszłym ta liczba zgodnie z założeniami ma wzrosnąć do 80. Najwięcej tych zwierząt, tj. około 35 sztuk, trafiło na Podlasie.
Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka w RSP Otylin znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 6/2021. ZAPRENUMERUJ