Jak zarządzać liczbą komórek somatycznych w mleku?
Problem mastitis wymaga zastosowania programów kontroli tej jednostki na poziomie stada. Są one powszechnie znane i liczne badania udowodniły, że potrafią obniżyć liczbę zapaleń wymienia oraz komórek somatycznych w mleku.
- Strzyki zdrowej krowy nie powinny mieć kontaktu z mlekiem pochodzącym od krów cierpiących na mastitis. Dzięki temu uchronimy je przed patogenami zakaźnymi. Z kolei aby przeciwdziałać zapaleniom wywołanym przez patogeny środowiskowe należy unikać kontaktu strzyków z tymi bakteriami w okresie ich największej podatności na zakażenie - mówi prof. dr Pamela Ruegg z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych.
Jej zdaniem skuteczna kontrola mastitis obejmuje kilka najważniejszych punktów. Po pierwsze każde gospodarstwo powinno współpracować z doradcami w celu opracowania właściwego planu zdrowia wymienia. Najważniejsze cele to rozpoznanie czynników zwierzęcych, środowiskowych i dotyczących sprzętu udojowego.
Po drugie należy opracować tzw. roczny plan wymienia, który powinien się koncentrować na zapobieganiu nowym zakażeniom. W tym celu ważna jest poprawa warunków środowiskowych czyli surowe wymagania dotyczące higieny zwierząt.
Ponadto hodowcy muszą umiejętnie postępować z krowami, które są przewlekle chore na mastitis.
- Zwierzęta u których liczba komórek somatycznych (LKS) przez dwa miesiące jest wyższa niż 200 tys. lub te, u których kliniczne zapalenie wystąpiło co najmniej dwukrotnie pod rząd powinny być uważane za chronicznie zakażone - mówi prof. dr Pamela Ruegg.