Szkolenie Nauka-Praktyce odbyło się po raz piąty i zgromadziło niemal 500 słuchaczy. Podczas dwudniowego spotkania eksperci dyskutowali o rozrodzie i ketozie krów mlecznych.
Konferencja Nauka-Praktyce odbyła się po raz piąty i zgromadziła niemal 500 słuchaczy. Podczas dwudniowego spotkania eksperci dyskutowali o rozrodzie i ketozie krów mlecznych.
Problemy z ketozą zazwyczaj występują w krótkim okresie po wycieleniu krów i są związane z ujemnym bilansem energetycznym. Schorzenie to częściej dotyka krów zbytnio otłuszczonych oraz jest wykrywane w mniejszych stadach....
W dniach 9-10 marca w Krakowie odbyła się piąta konferencja z cyklu "Krowy mleczne w pytaniach: Nauka-Praktyce" zorganizowana przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie im. Hugona Kołłątaja, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Katedra Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa.
W spotkaniu wzięło udział około 480 uczestników pochodzących z 21 krajów, w tym z Afryki, z Azji i z Europy. W pierwszym dniu konferencji przedstawiono zagadnienia dotyczące wpływu żywienia na rozród krów, a drugiego dnia głównym tematem była ketoza.
O tym dlaczego trudniejsze jest zacielenie wysoko wydajnej krowy mlecznej opowiedział Geert Opsomer z Belgii. Zwrócił on uwagę na glukozę, która jest niezbędna do tego, żeby w organizmie nastąpiła właściwa reakcja przeciwzapalna. U wysokowydajnych krów glukoza w dużym stopniu jest wykorzystywana do produkcji mleka, co osłabia reakcje obronne organizmu.
W kolejnym wystąpieniu Robert J. Van Saun z USA opowiedział jak na rozród krów mlecznych wpływa okres przejściowy. Zdaniem eksperta w tym czasie u ponad połowy wycielonych krów pojawia się jedno lub więcej zaburzeń zdrowotnych.
Koszty produkcji mleka w okresie sprzed pandemii Covid-19 oraz wojny na Ukrainie, w gospodarstwie utrzymującym 160 krów mlecznych wynosiły 1,28 zł na litr. W 2022 roku przekroczyła ona 2 złote. Martin Ziaja posiada 210 ha i 160 krów...
Wynikają one głównie z bodźców stresowych oraz zmniejszonego pobrania suchej masy, zwiększonej mobilizacji tkanki tłuszczowej, a także uwalniania cytokin prozapalnych i hormonów stresu.
O tym jak pobranie białka i aminokwasów wpływa na rozród krów opowiedział Phil Cardoso z USA. Zwrócił on uwagę, że w dawce dla krów zasuszonych powinno być 12-14% białka ogólnego w suchej masie, a białka metabolizowanego na poziomie 1200 g na dzień. Poziom energii powinien wynosić 18-20 Mcal dziennie, a skrobi od 12 do 15% w suchej masie.
Temat pt. "Rozród krów mlecznych – jak wiele zależy od pobrania tłuszczu lub specyficznych kwasów tłuszczowych?" omówił Uzi Moallem z Izraela. Przedstawił on badania, w których udowodniono wpływ kwasów tłuszczowych, w tym kwasu alfa-linolenowego ALA, pozyskanych z nasion lnu na rozród krów oraz buhajów.
Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski. Sponsorami wydarzenia były firmy: Elanco, Josera, Kemin oraz Wawasan Agrolipids, a jednym z patronów medialnych było czasopismo Hoduj z Głową Bydło.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ