Hodowcy bydła mają swoje uwagi do Planu Strategicznego
Rolnicy bardzo aktywnie uczestniczyli w konsultacjach w sprawie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na kolejny okres programowania. Wśród nich znaleźli się także hodowcy bydła i producenci mleka.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka uznała, że w Planie Strategicznym mocny akcent powinien być położony na trzy najważniejsze z punktu widzenia hodowców bydła elementy.
Federacja chce, aby Plan Strategiczny obejmował promocję genotypowania bydła. Istotny jest również rozwój systemów informatycznych obsługujących gospodarstwa produkujące mleko oraz poprawa dobrostanu bydła.
- PFHBiPM przedstawiła swoje uwagi do Planu Strategicznego nowej WPR
- Federacja chce, aby Plan Strategiczny obejmował promocję genotypowania bydła
- Istotny jest rozwój systemów informatycznych dla gospodarstw mlecznych
- Program powinien kłaść duży nacisk na poprawę dobrostanu bydła
- Wątpliwości wzbudza wsparcie dochodów związane z wielkością produkcji do krów
Jak dbać o zdrowie wymion?
Genotypowanie i doskonalenie konkretnych cech
Federacja chce, aby program obejmował promocję genotypowania bydła oraz gromadzenie informacji fenotypowej służącej genetycznemu doskonaleniu zwierząt pod względem nowych cech.
Najbardziej istotne są te cechy, które wpływają na zmniejszenie obciążenia środowiska produkcją zwierzęcą oraz poprawiające dobrostan zwierząt.
Plan nie mówi o kosztach
Plan Strategiczny WPR jest dokumentem ramowym, który stawia przed rolnikami cele do zrealizowania, a nie wskazuje na określone rozwiązania technologiczne w produkcji mleka.
Plan, jak podkreśla PFHBiPM, nie mówi jednak nic o kosztach wprowadzania tych rozwiązań. Nie ma w nim również informacji dotyczących wysokości wsparcia finansowego hodowców bydła mlecznego.
Tysiące uwag i wniosków do Planu Strategicznego WPR 2023-2027
"Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego Federacja bacznie przygląda się propozycjom rozporządzeń krajowych, które będą definiowały to, czego nie ma w Planie Strategicznym, czyli mechanizmy wsparcia producentów mleka" czytamy w komunikacie PFHBiPM.
- Zdajemy sobie sprawę z wymogów, jakie przed hodowcami bydła i producentami mleka stawiają konsumenci i że oni oczekują od nas, jak najlepszego surowca, jednakże dla nas bardzo ważne są konkretne finansowe modele pomocy - mówi Leszek Hądzlik, prezydent prezydent PFHBiPM.
Płatności za mleko wysokiej jakości
Hądzlik uważa, że płatności powinny być dla hodowców bydła wynagrodzeniem za dostarczanie konsumentom mleka o jak najwyższej jakości. W sytuacjach kryzysowych należy je z kolei powiązać z produkcją.
Modernizacja gospodarstw. Zakup maszyn wykreślony?
Prezydent PFHBiPM ma wątpliwości co do promocji ekstensywnej produkcji zwierzęcej w Planie Strategicznym. Jego zdaniem nie wpisuje się ona w cele nowej polityki rolnej czyli dążenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa.
"Warunkowanie części płatności bezpośrednich od zrealizowania przez hodowców wymogów dotyczących nie stosowania antybiotyków, poprawy dobrostanu zwierząt, czy też racjonalnego stosowania nawozów musi być dopasowane do charakteru hodowli i chowu bydła" czytamy w komunikacie Federacji.
- Wsparcie dochodów związane z wielkością produkcji do krów, niestety wzbudza wiele wątpliwości, ponieważ nie jest to płatność związana z wielkością produkcji, a jedynie z liczbą krów, które są utrzymywane w gospodarstwie. Taki system płatności sprzyja rozdrobnieniu gospodarstw oraz sztucznym zabiegom polegającym na formalnym podziale stada między wielu właścicieli. W przypadku bydła mlecznego ekonomiczna trwałość gospodarstwa utrzymującego poniżej 20 krów jest w ogóle wątpliwa - zauważa prezydent PFHBiPM.
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)