Dobrostan i genetyka dają wyniki
Organizacja produkcji mleka powinna opierać się przede wszystkim na trzech głównych filarach dotyczących samych krów czyli na zdrowiu, żywieniu oraz genetyce. Należy pamiętać również o organizacji pracy ludzi obsługujących daną fermę.
Zapewnienie dobrostanu, przygotowanie dawek pokarmowych, zadbanie o zdrowie zwierząt m.in. poprzez wprowadzenie profilaktyki, pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału genetycznego stada krów mlecznych.
Prezentujemy najnowsze wydanie magazynu "Hoduj z Głową Bydło"
Taki przykład organizacji fermy mlecznej został zaprezentowany na konferencji hodowlanej zorganizowanej przez firmę Alta Polska sp. z o.o., gdzie omówiono szczegółowo zasady panujące w HZZ Osowa Sień. Przedstawił je Janusz Kędziora pełniący funkcję głównego hodowcy.
Konferencję rozpoczął Jan Pobierowski, prezes HZZ Osowa Sień sp. z o.o., który opowiedział o wprowadzonych w ostatnich latach zmianach. Dotyczyły one głównie organizacji pracy, statusu zdrowotnego, procedur doju i żywienia, a także struktury zasiewów oraz poprawy jakości pasz objętościowych.
Janusz Kędziora porównał wyniki uzyskiwane w latach 2016 i w 2021 roku. Wprowadzone zmiany przede wszystkim pozwoliły na zwiększenie produkcji mleka w laktacji z 9 tys. do 12,2 tys. kg, skrócenie okresu międzywycieleniowego z 433 dnia na 391, zwiększenie udziału krów cielnych w stadzie z 39% do 55% oraz obniżenie zużycia nasienia na ciąże z 3,15 do 2,31 porcji.
Oprócz zmian organizacyjnych w HZZ Osowa Sień poprawiono warunki dobrostanu modernizując obory i rozbudowując cielętniki.
Skup mleka w Polsce rok do roku rośnie
Prof. dr hab. Krzysztof Rypuła z Zakładu Chorób Zakaźnych Zwierząt i Administracji Weterynaryjnej WMW UP we Wrocławiu mówił szczegółowo o ochronie zdrowia zwierząt.
W HZZ Osowa Sień została wprowadzona diagnostyka i profilaktyka swoista dotycząca IBR/IPV, BVD-MD, gorączki Q, MAP, BRDC, Cryptosporidium, parvum i Ostertagia ostertagi. Ponadto szczególną uwagę skierowano na kontrolę częstości zapaleń gruczołu mlekowego.
Konferencja była także okazją do przybliżenia jej uczestnikom firmy Peak Genetics, którą reprezentował Phil Bachman pełniący funkcję globalnego specjalisty ds. produktów (global product specialist). Ma ona swoje oddziały w USA oraz Kanadzie i rozwija genetykę dla ras hf, jersey i angus.
Phil Bachman zwrócił uwagę, że chcąc mieć w hodowli znaczący wpływ na postęp genetyczny, trzeba prowadzić bardziej intensywną selekcję, stosować wysoki stopień dokładności oraz uzyskiwać krótsze odstępy między generacjami.
Selekcja genomowa jednak przyspiesza wskaźnik inbredu i chów wsobny w danej rasie. Selekcja pod kątem najlepszych cech prowadzi do zawężania puli genów. Stąd indywidualne podejście genetyczne tworzy różnorodność popytu i poszerza pulę genów potrzebną do stworzenia następnej generacji.
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)