Czyste i wygodne legowiska zwiększają opłacalność produkcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-01-2016,11:00 Aktualizacja: 08-01-2016,14:16
A A A

Krowy w ciągu doby leżą od 12 do 14 godzin. Podczas odpoczynku wzrasta u nich o 30 proc. przepływ krwi przez wymię, co przekłada się na większą produkcję mleka.

Prawidłowo zaprojektowane i wygodne legowiska pozytywnie wpływają na komfort leżenia, dobry stan zdrowia oraz czystość stada. Zachęcają zwierzęta do odpoczynku, podczas którego poprawia się kondycja nóg i racic. Mniejszy kontakt rogu racicowego z obornikiem chroni go przed rozmiękczeniem, którego skutkiem może być większa podatność na kontuzje lub schorzenia.

krowy mleczne, żywienie, dobrostan

Dobrostan krów coraz ważniejszy

Zależność między dobrostanem a żywieniem jest prostoliniowa. Jeśli krowa jest niedożywiona jej dobrostan jest niski. Z drugiej strony nawet najlepiej żywiona krowa będzie miała problemy ze zdrowiem i wydajnością, jeśli będzie utrzymywana w złych...

Czyste boksy legowiskowe ograniczają również brudzenie się skóry wymion, a tym samym zmniejszają liczbę przypadków mastitis.

Konstrukcja oraz wymiary legowisk muszą być na tyle duże, żeby krowy mogły się w nich bez przeszkód kłaść i wstawać. Jednocześnie na tyle wąskie, aby zwierzęta nie kładły się na nich w poprzek, co zabezpiecza boksy przed zabrudzeniem odchodami.

Za czystość boksów odpowiada również rura karkowa, która kieruje ruchem krów przy wchodzeniu i wychodzeniu ze stanowisk. Powinna ona być zamontowana poniżej kłębu krowy. W celu dokładnego określenia wysokości montażu przegrody karkowej można posłużyć się równaniem, w którym wysokość krowy w krzyżu mnoży się przez współczynnik 0,83.

Ważnym czynnikiem wpływającym na komfort legowisk jest rodzaj zastosowanej ściółki. Dzielimy ją na organiczną (słoma, wióry, trociny, separat) oraz nieorganiczną (piasek oraz gumowe materace). Jej wybór zależy głównie od dostępności danego materiału, a także metody usuwania i składowania odchodów.

Więcej informacji na temat boksów legowiskowych oraz rodzaju ściółek będzie można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 1/2016. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA