Bydło z Deszczna zostanie przebadane i zarejestrowane
Rada Sanitarno-Epizootyczna zapoznała się z informacjami dotyczącymi bezpańskiego stada bydła liczącego 180 zwierząt różnej płci i wieku utrzymywanego w gminie Deszczno w woj. lubuskim.
Rada uwzględniła również decyzję władz państwowych odnośnie pozostawienia przy życiu wszystkich zwierząt tworzących stado. Główny lekarz weterynarii podjął ją na polecenie ministra rolnictwa.
Główny lekarz weterynarii w związku z tą sytuacją otrzymał więc od Rady Sanitarno-Epizootycznej wytyczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa epizootycznego.
Zwierzęta z tego stada, zgodnie z wytycznymi, należy poddać oznakowaniu przez nadanie numeru kolczyka. Wszystkie sztuki powinny zostać natychmiast urzędowo zbadane w kierunku gruźlicy, enzootycznej białaczki bydła i brucelozy zgodnie z przepisami ujętymi w krajowym prawodawstwie weterynaryjnym.
Inspekcja Weterynaryjna protestuje. Będą blokady dróg
"Do czasu oznakowania zwierząt oraz uzyskania wyników badań urzędowych w kierunku wyżej wymienionych jednostek chorobowych zwierzęta powinny pozostawać w miejscu aktualnego przebywania stada w ścisłej izolacji od innych zwierząt" czytamy w komunikacie opublikowanym przez główny inspektorat weterynarii.
Jeśli bydło będzie zdrowe można rozważyć możliwość przemieszczenia stada do siedziby docelowej wskazanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Badania diagnostyczne uzupełniające tj. powtórzeniowe w kierunku tych chorób powinny być wykonywane w siedzibie docelowej stada
"Docelowa siedziba stada winna zapewnić zwierzętom profesjonalną obsługę i żywienie zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi dla bydła oraz powinna być wyposażona w odpowiednie pomieszczenia, gwarantujące spełnienie podstawowych warunków dobrostanu zwierząt i ogrodzone okólniki umożliwiające okresowe, swobodne przebywanie zwierząt na zewnątrz budynków inwentarskich" czytamy w komunikacie.
Importowane produkty mleczarskie będą znakowane
Bydło po tym jak trafi do nowego miejsca, zgodnie z zaleceniami rady, nie powinno mieć możliwości swobodnego przebywania na terenie położonym na zewnątrz pomieszczeń inwentarskich oraz na terenach łąk i pastwisk położonych poza ogrodzeniem.
Zwierzęta nie powinny być przemieszczane poza siedzibę docelową z wyjątkiem sztuk przeznaczonych do uboju i utylizacji.
Rada nie zaleca również rozmnażania się zwierząt drogą krycia naturalnego lub sztucznej inseminacji.
Do łańcucha żywnościowego nie powinny trafiać produkty pochodzenia zwierzęcego oraz mięso pozyskanego ze zwierząt tworzących tych stado.
Zakończenie podstawowych badań urzędowych stada bydła ma się zakończyć w terminie około sześciu miesięcy.