Białoruś boi się BSE i ogranicza wwóz bydła z Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2019,15:10 Aktualizacja: 08-02-2019,15:16
A A A

Białoruski Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego wprowadził tymczasowe ograniczenia na wwóz z Polski rozpłodowego, użytkowego i ubojnego bydła rogatego oraz podatnych na BSE dzikich zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i cyrkowych.

Władze w Mińsku decyzję uzasadniają wykryciem przypadku zachorowania w Polsce zwierzęcia hodowlanego na gąbczastą encefalopatię krów - informuje portal polsatnews.pl

główny lekarz weterynarii, BSE, gąbczasta encefalopatia, bydło mleczne

BSE w Polsce. Główny lekarz weterynarii uspokaja

Główny lekarz weterynarii oficjalnie poinformował dzisiaj (5 lutego 2019 r.) o potwierdzeniu wystąpienia BSE (forma atypowa - typ L) u krowy utrzymywanej w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Mirsk w powiecie lwóweckim w...

Oprócz tego do naszego wschodniego sąsiada nie wjedzie pochodzące z tych zwierząt mięso, wyroby mięsne, pozyskany z nich surowiec oraz pasze i dodatki paszowe (także z drobiu i ryb).

Białoruski resort rolnictwa przekonuje, że decyzja jest skutkiem informacji uzyskanych z Międzynarodowego Biura Epizootycznego. Wynika z nich, "że na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano przypadek zachorowania zwierzęcia hodowlanego na gąbczastą encefalopatię krów, czyli tzw. chorobą szalonych krów".

Polskie władze zgłosiły w tygodniu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wykrycie przypadku choroby BSE u chorej krowy pochodzącej z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim. Owa sztuka została zabita i zutylizowana.

Według międzynarodowej organizacji chodzi o przypadek tzw. atypowego wystąpienia tej choroby. Potwierdził to Państwowy Instytut Weterynaryjny.

źródło: polsatnews.pl
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA