Ustawa o rolnictwie ekologicznym z podpisem prezydenta
Andrzej Duda podpisał ustawę o rolnictwie ekologicznym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów m.in. w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną.
To nowy akt prawny i po jego wejściu w życie straci moc dotychczas obowiązująca ustawa z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym. Sejm uchwalił ten dokument 23 czerwca.
Przybywa producentów ekologicznych. Znamy oficjalne dane za 2021 rok
Zmniejsza m.in. obciążenia administracyjne poprzez zniesienie obowiązku opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków producentów ekologicznych o wyrażenie zgody na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej, wprowadza ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do stosowania w innych państwach UE oraz zwiększa wsparcie dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej.
Ponadto ustawa: wskazuje organy właściwe do wykonywania zadań określonych w przepisach unijnych, w tym w zakresie kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną; wprowadza podstawę prawną do wydawania wytycznych i wiążących poleceń przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych w celu zapewnienia prawidłowej realizacji wykonywanych zadań przez jednostki certyfikujące; zapewnia wysoki poziom systemu kontroli i certyfikacji w produkcji ekologicznej poprzez dopuszczenie do prowadzenia kontroli u producentów ekologicznych osób, które zdały egzamin państwowy poświadczający ich kwalifikacje.
W ustawie o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej dokonuje się także zmian w 11 innych ustawach dotyczących produkcji rolnej.
Większość przepisów ustawy ma wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw z wyjątkiem przepisów dotyczącego eksportowego świadectwa fitosanitarnego, które zaczną obowiązywać od 1 lipca.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś