Ustawa biopaliwowa z podpisem prezydenta
Andrzej Duda podpisał nowelę tzw. ustawy biopaliwowej. Nowe przepisy określają m.in. minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego w biopaliwach na poziomie 80 proc. - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Chodzi o uchwaloną przez Sejm nowelizację z 27 października ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Producenci trzody chlewnej dostaną nadzwyczajne wsparcie
Nowela zakłada ponadto wydłużenie możliwości korzystania ze współczynnika redukcyjnego na poziomie 0,82 o kolejny rok, obniżenie obligatoryjnego blendingu dla oleju napędowego do 5,2 proc. oraz podniesienie do 0,9 proc. limitu możliwości wykorzystania biowęglowodorów ciekłych w realizacji NCW. Zakłada też podwyższenie do poziomu 0,5 proc. limitu wykorzystania biokomponentów wytworzonych z niektórych surowców takich m.in. jak algi, bioodpady, biodegradowalne odpady komunalne, słoma, frakcje biomasy z gospodarki leśnej.
W ustawie o jakości paliw nowela dokonuje uchylenia przepisów, które "zobowiązują przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu na stacjach paliwowych benzyn silnikowych zawierających bioetanol lub eter do wprowadzania do obrotu na tych stacjach także benzyn silnikowych o określonej zawartości tlenu i bioetanolu lub eteru (zapewnienia paliwa w formacie E5, jeśli wprowadzana jest do obrotu benzyna w formacie E10)".
Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś