Plantatorzy: Sektor buraków cukrowych w okresie turbulencji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
18-06-2015,14:35 Aktualizacja: 18-06-2015,14:49
A A A

Ceny buraków powinny obejmować nie tylko koszty produkcji buraków, ale także zapewnić długoterminową opłacalność oraz sprawiedliwy podział „wartości dodanej” pomiędzy plantatorów i producentów cukru – uznali europejscy plantatorzy buraków cukrowych.

Na początku czerwca w Berlinie plantatorzy debatowali podczas 44. Kongresu Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE). Sporo czasu poświęcili zniesieniu systemu kwot w UE, które stanie się faktem od 1 października 2017 r.

– Plony buraków cukrowych stale wzrastają. Jednak europejscy plantatorzy buraków mają uzasadnione powody do niepokoju. Od stycznia 2013 do stycznia 2015 roku średnia cena cukru w UE spadła o 44 proc., a ceny na rynkach światowych w ostatnim czasie osiągnęły poziom najniższy od sześciu lat – podkreślił prezes CIBE Bernhard Conzen.

Instytucje UE, jak zaznaczył, nie wykazują chęci do prowadzenia polityki nakierowanej na rozwój produkcji bioetanolu. A reforma WPR wprowadza bardziej złożone procesy dla rolników. Konkurenci z krajów trzecich aktywnie regulują i wspierają swoje polityki dotyczące cukru i etanolu, to w UE od 1 października 2017 r. kwoty na cukier i izoglukozę znikną.

Producenci buraka cukrowego będą otrzymywać wsparcie do 2020 roku.

Ministerstwo uspokaja producentów buraków. Pomoc do 2020 roku

Resort rolnictwa zaprzecza informacjom o rzekomym zaprzestaniu wsparcia producentów buraków cukrowych. Ministerstwo zapewnia, że pomoc przewidziana jest do końca 2020 roku. "Stosownie do przepisów obecnie obowiązującej...

Wspomniane spadki na rynku cukru także były jednym z przewodnich tematów debaty. Zdaniem plantatorów, ceny buraków powinny obejmować nie tylko koszty ich bieżącej produkcji, ale także zapewnić długoterminową opłacalność oraz sprawiedliwy podział „wartości dodanej” pomiędzy plantatorów i producentów cukru.

W opinii prezesa Conzena, ramy dla kontraktacji oraz intensywny dialog pomiędzy plantatorami i producentami cukru są niezbędne dla zapewnienia stabilnych dostaw na rynek UE. – Będziemy również potrzebować odpowiednich narzędzi regulacyjnych, żeby zabezpieczyć przejrzystość rynku i informacji dla plantatorów buraków cukrowych – przekonywał.

Te narzędzia to: szczegółowy system raportowania cen na podstawie cen pobieranych od przedsiębiorstw cukrowniczych oraz bilansu cukru, izoglukozy i etanolu przygotowywany na podstawie danych statystycznych zebranych w przedsiębiorstwach. – Cel unijnego ustawodawcy, którym jest wzmocnienie roli rolników w łańcuchu dostaw powinien zostać zrealizowany. Zachęcamy instytucje europejskie do wspierania producentów buraków, aby mogli stawić czoło wyzwaniom – podsumował Conzen.

Według debatujących, europejski sektor buraków cukrowych wszedł w okres turbulencji. Dlatego zażądali od unijnych instytucji zachowania szczególnej czujności, bo podjąć w porę niezbędne środki łagodzące skutki niezrównoważonego rynku i umożliwiające dalszą restrukturyzację w przyszłości.

Poleć
Udostępnij