Senat zaproponował drobne poprawki do nowelizacji ustawy o rolnictwie ekologicznym, która przewiduje ułatwienia dla rolników zajmujących się produkcją ekologiczną.
Senat zaproponował drobne poprawki do nowelizacji ustawy o rolnictwie ekologicznym, która przewiduje ułatwienia dla rolników zajmujących się produkcją ekologiczną.
Za nowelizacją - wraz z poprawkami - głosowało 82 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Senatorowie zaproponowali cztery poprawki, z których większość ma charakter redakcyjno-precyzujący.
Jedna z proponowanych przez senatorów poprawek wprowadza obowiązek wydania w terminie do 6 miesięcy od dnia wydania przepisów wykonawczych do ustawy zaświadczeń o wpisie do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego tych, którzy zdali egzamin zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
Minister rolnictwa zostanie upoważniony do wydania rozporządzenia wprowadzającego generalne pozwolenie na zastosowanie niektórych odstępstw od zasad produkcji ekologicznej.
Oznacza to usunięcie obowiązku każdorazowego występowania o zgodę na zastosowanie danego odstępstwa. Zgodę na odstępstwo od produkcji ekologicznej można np. uzyskać, gdy wystąpiły trudności klimatyczne lub nie można było czasowo pozyskać na rynku paszy ekologicznej dla zwierząt.
Nowe przepisy zmniejszają liczbę zapisów dotyczących sprawozdawczości gospodarstw ekologicznych. Wprowadzają możliwości korzystania z baz danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i jednostki certyfikujące.
Według znowelizowanej ustawy sprawozdania będzie można przekazywać przez internet, z zastosowaniem podpisu elektronicznego. Wydłuża ona ponadto do 90 dni ważność wydanych certyfikatów w przypadku konieczności przeniesienia się do innej jednostki certyfikującej. Doprecyzowane zostały zasady stosowania odstępstw.
Nowelizacja uproszcza przekazywanie przez jednostki certyfikujące Głównemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych danych dotyczących kontrolowanych producentów.
Chodzi o to, aby te jednostki nie musiały informować o zmianach nieistotnych z punktu widzenia nadzoru nad produkcją ekologiczną. W związku z tym Główny Inspektor opracuje i przekaże im wzory formularzy określających, jakie informacje są niezbędne.
Nowe przepisy wprowadzają też mechanizm przekazywania przez jednostki certyfikujące informacji o producentach ekologicznych przechodzących pod kontrolę innej jednostki. Zmiana ta umożliwi ochronę interesów producentów ekologicznych.
Nowelizacja zmienia też wytyczne w sprawie egzaminu na inspektora ekologicznego. Będzie on zdawany tylko raz, ale osoba, która go zdała, będzie musiała się dokształcać. .
Obecnie w Polsce jest ok. 28 tys. gospodarstw ekologicznych, które zajmują niecałe 5 proc. użytków rolnych. W Europie najwięcej upraw ekologicznych znajduje się w Austrii i w Szwecji.