Dotacje na wymianę dachów w gospodarstwach. Gminy będą składać wnioski do wojewódzkich funduszy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustosunkowało się do wniosku samorządu rolniczego w sprawie uruchomienia dodatkowych dopłat do utylizacji azbestu zwartego w starych pokryciach dachowych.
Michał Wójcik, dyrektor w biurze ministra klimatu i środowiska poinformował, iż w związku z działaniem pn. „Wsparcie inwestycji w rolnictwie w zakresie wymiany pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska” - w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podzielił program priorytetowy pn. „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” na dwie części:
- Część 1) Przedsięwzięcia w zakresie demontażu, zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest, zgodne z gminnymi programami usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, gdzie ostatecznymi odbiorcami korzyści będą posiadacze obiektów budowlanych z wyłączeniem beneficjentów Działania A1.4.1 w ramach KPO;
- Część 2) Przedsięwzięcia w zakresie zbierania, transportu oraz unieszkodliwiania odpadów zawierających azbest realizowane w gospodarstwach rolnych, gdzie ostatecznymi odbiorcami korzyści będą beneficjenci Działania A1.4.1 w ramach KPO, którym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła i rozliczyła środki na realizację przedsięwzięcia w ramach inwestycji A1.4.1 objętej KPO.
Gminy wiejskie o usuwaniu azbestu. Potrzebne środki, żeby podkręcić tempo
Jak podkreślił Wójcik, celem Części 2. Programu jest zminimalizowanie negatywnego oddziaływania odpadów zawierających azbest na mieszkańców obszarów wiejskich. Budżet ustalono tu na poziomie 200 mln zł, natomiast planowana wartość wskaźnika osiągnięcia celu wynosi co najmniej 285 714 Mg. Dofinansowane będą przedsięwzięcia w zakresie zbierania, transportu oraz unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest, realizowane w gospodarstwach rolnych.
„NFOŚiGW, w terminie od 15-28 czerwca br. (lub do wyczerpania alokacji środków), przeprowadził nabór wniosków, który był skierowany do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW po pozytywnej ocenie wniosków, złożonych przez wojewódzkie fundusze, będzie podpisywał umowy z nimi. Po podpisaniu umów wojewódzkie fundusze będą przyjmować wnioski od beneficjentów końcowych (gminy), działających na rzecz ostatecznych odbiorców korzyści Działania A1.4.1. Uprzejmie informuję, że terminy, sposób składania wniosków i ich rozpatrywania określone zostaną w ogłoszeniu o naborze, które zamieszczone będzie na stronie internetowej właściwego wfośigw” – przekazał przedstawiciel resortu klimatu i środowiska.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś