Zdrowie kóz czyli żywienie i zapobieganie chorobom
Hodowla małych przeżuwaczy to bardzo szybko rosnący segment rynku agri w Polsce. Dlatego firma Trouw Nutrition, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców, zorganizowała międzynarodową konferencję poświęconą zagadnieniom dotyczącym aspektów zdrowotnych i żywieniowych w hodowli kóz.
Konferencja "Zdrowie kóz - żywienie i zapobieganie chorobom" odbyła się 2 grudnia w auli Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW.
Hodowcy kóz oraz producenci mleka koziego i przetworów mogli spotkać się i wymienić doświadczeniami oraz podnieść swoje kwalifikacje dzięki wiedzy przekazanej przez światowej klasy specjalistów w dziedzinie hodowli.
Konferencję otworzyli dr hab. Jarosław Kaba, najbardziej znany w Polsce ekspert hodowli kóz oraz prezes zarządu Trouw Nutrition Polska Marcin Galiński.
Śruta rzepakowa nadzieją na polskie białko
Inicjatorem konferencji był specjalista ds. żywienia małych przeżuwaczy z Trouw Nutrition Mariusz Dobies. Wykłady wygłosili również Wim Twisk - specjalista ds. żywienia młodych zwierząt z Trouw Nutrition Sloten w Holandii, który mówił o okresie mlecznym w odchowie koźląt oraz o znaczeniu dobrej jakości preparatu mlekozastępczego.
Jose Maria Bello Dronda, ekspert w dziedzinie przeżuwaczy z Hiszpanii mówił o organizacji żywienia w stadach kóz mlecznych, a dr Jean Francois Floquet z Lallemand Animal Nutrition z Francji opowiedział o zastosowaniu probiotyków w celu zwiększenia efektywności pobrania pasz i poprawy opłacalności produkcji w stadach kóz mlecznych.
Prof. dr hab. Emilia Bagnicka z Instytutu Hodowli i Genetyki Zwierząt Polskiej Akademii Nauk omówiła ważne aspekty w żywieniu mineralnym kóz. Lekarz weterynarii Marcin Mickiewicz z SGGW opowiedział, czy warto badać parazytologicznie kozy, a dr inż. Krzysztof Białoń z firmy AdiFeed omówił zastosowanie fitoncydów w żywieniu tych zwierząt.
Konferencja "Zdrowie kóz - żywienie i zapobieganie chorobom" została zorganizowana przez Trouw Nutrition wraz z warszawską Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego i Polskim Towarzystwem Nauk Weterynaryjnych. Partnerem konferencji była firma AdiFeed.