Efekty stosowania nowych preparatów do ochrony upraw, ale także znanych już produktów, w różnych kombinacjach zaprezentowała dziennikarzom 4 czerwca firma Bayer, w swoim Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle (woj. śląskie).
CDT w Chechle (woj. ślaskie) to jedna z pięciu lokalizacji w Polsce, w których firma Bayer prowadzi doświadczenia polowe. Na powierzchni 12 ha, na ok. 2 tys. poletek zlokalizowane są tu głównie doświadczenia pestycydowe, w tym rejestracyjne, a oprócz nich także doświadczenia odmianowe.
W Paluzach na Warmii Bayer założył ponad czterdzieści poletek doświadczalnych, gdzie w terenowych, nie laboratoryjnych, warunkach sprawdzane i demonstrowane są różne metody zwalczania miotły zbożowej, odpornej na herbicydy z grupy...
Teren pod doświadczalnictwo w Chechle użyczyli Bernadeta oraz Ryszard Sładkowie, którzy prowadzą w tamtym rejonie 221 – hektarowe gospodarstwo rolne. Przeważają gleby klasy IIIB oraz IVa, ale zdarzają się też miejsca, gdzie występują słabsze gleby klasy V. Jej pH kształtuje się między 6,2 a 6,7, natomiast zawartość próchnicy między 1,7 a 1,8. Nie jest więc za wysoka. Znacząca jest jednak zawartość cząstek koloidowych (ponad 5%), co zwiększa sorpcję gleby.
CDT w Chechle pełni funkcję pokazową oraz szkoleniową. Doradztwem technicznym z ramienia firmy Bayer zajmuje się w tej lokalizacji Adrian Sikora, który podczas spotkania chętnie dzielił się informacjami na temat zastosowanych technologii oraz warunków uprawy.
Spotkanie otworzył Joerg Rehbein, szef działu Crop Science na Europę Wschodnią oraz Centralną. w firmie Bayer, który podkreślał rolę CDT w kształtowaniu i rozpowszechnianiu wiedzy na temat zrównoważonego gospodarowania.
Natomiast Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu działu CropScience w firmie Bayer, przedstawiła krótko najważniejsze punkty spotkania wskazując, że na poletkach w Chechle można zobaczyć zarówno efekty działania wprowadzonych w tym roku produktów i rozwiązań (Huzar Active Plus, Bandur 600 SC, Conviso Smart, Bariton Super), jak i preparatów, które znajdą się w sprzedaży w przyszłym roku (Sekator Plus, Ascra Xpro 260 EC).
Mocno poszerzy się oferta środków do ochrony zbóż. W tym roku do portfolio firmy Bayer dołączyła nowa zaprawa Bariton Super 97,5 FS (fludioksonil, protiokonazol, tebukonazol), która zabezpiecza zboża ozime m.in. przed fuzaryjną zgorzelą siewek oraz przed pleśnią śniegową zbóż i traw.
Nowością od tego roku jest także herbicyd Huzar Activ Plus (2,4-D; jodosulfuron metylosodowy; tienkarbazon metylowy), który został zastosowany wiosną na kolekcji odmian pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz żyta.
Wśród nowych produktów firmy Bayer na sezon 2019 na pewno warto wymienić zaprawę fungicydową Emesto Silver. Jest przeznaczona do zaprawiania na mokro sadzeniaków ziemniaka przed oraz w trakcie sadzenia. Zaprawa jest...
W przyszłym roku do oferty Bayera dołączy herbicyd Sekator Plus (2,4-D, amidosulfuron, jodosulfuron), którego działanie i zastosowanie w ochronie zbóż zaprezentował Dariusz Szymański, grower manager odpowiedzialny w firmie Bayer za zboża.
Jak zaznaczył, to bardzo dobry produkt do wiosennego zwalczania wszystkich chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych i jarych (za wyjątkiem owsa). W przypadku tych pierwszych polecany jest w dawce 0,6 l/ha, natomiast w zbożach jarych w dawce 0,45-0,6 l/ha, w zależności od zachwaszczenia. W porównaniu do poprzednika, czyli preparatu Sekator 125 OD, środek zawiera dodatkowo substancję 2,4-D (433 g), która poprawia skuteczność zwalczania chabra bławatka.
Na poletkach w Chechle Sekator Plus został zastosowany w kombinacji z preparatem Atlantis Star (0,6 l/ha + 0,15 kg/ha), w celu poszerzenia zakresu ochrony o miotłę zbożową i inne chwasty dwuliścienne. Możliwość zastosowania obniżonej dawki (0,15 kg/ha) została uwzględniona w etykiecie rejestracyjnej preparatu Atlantis Star w tym roku.
W celu zwalczenia innych, trudnych gatunków chwastów trawiastych, Szymański polecał stosować wyższe dawki środka Atlantis Star (od 0,2 do 0,33 kg/ha). Jesienią do zwalczania chwastów wykorzystano kombinację Komplet 560 SC (0,25 kg/ha) + Expert Met 56 WG (0,25 kg/ha).
Nie zabrakło też różnych kombinacji fungicydowych. Bayer bada skuteczność preparatów Delaro, Variano Xpro, Boogie Xpro oraz Fandango 200 EC, zastosowanych w różnych dawkach.
Najwięcej uwagi Szymański poświęcił jednak fungicydowi Ascra Xpro 260 EC, który będzie dostępny w sprzedaży od przyszłego roku. Oprócz protiokonazolu zawiera dwie substancje z grupy SDHI, tj. biksafen oraz fluopyram, co jak podkreślał przedstawiciel Bayera jest ewenementem na rynku i sprawia, że środek jest szczególnie skuteczny w zwalczaniu septorioz, ale też innych ważnych gospodarczo chorób zbóż.
13 czerwca firma Bayer zaprosiła rolników na Dzień Pola do Strzeszkowic Dużych (gm. Niedrzwica Duża) pod Lublinem. Zainteresowanie imprezą było ogromne, ponieważ przyjechało prawie 300 rolników nie tylko z Lubelszczyzny, ale...
Produkt będzie zalecany w dawce 1 l/ha do zabiegu T2, ale na poletkach można było zobaczyć także warianty z dawką 0,8 oraz 0,6 l/ha. Ascra Xpro 260 EC dzięki odpowiedniemu składowi oprócz zwalczania chorób ma zapewniać także korzystne efekty fizjologiczne dla roślin, w tym zwiększać efektywność fotosyntezy, a także wpływać na lepszy rozwój korzeni i liści.
W Chechle zobaczyć można było także efekty stosowania nowego herbicydu Bandur 600 SC (aklonifen) w uprawie grochu na nasiona. To preparat doglebowy, który został zastosowany 10 dni po jego siewie, w jednorazowej dawce 3 l/ha. Może być stosowany także w uprawie ziemniaka, marchwi, pasternaku, pietruszki korzeniowej, cebuli uprawianej z siewu, czosnku, a także w uprawie słonecznika, kminku, szkółek drzew iglastych oraz wierzby energetycznej.
Liczną grupę stanowiły doświadczenia związane z ochroną buraka cukrowego przed zachwaszczeniem. Na poletkach w Chechle Bayer testuje system Conviso Smart, który od tego roku funkcjonuje już w wymiarze komercyjnym. Na system ten składają się nasiona buraka Smart KWS odporne na nowe herbicydy z grupy ALS oraz herbicyd Conviso One firmy Bayer (foramsulfuron, tienkarbazon metylu) bazujący na inhibitorach ALS.
Dorota Muszyńska, która w firmie Bayer odpowiada za buraki cukrowe oraz zaprawy zwróciła uwagę, że produkt radzi sobie nie tylko z chwastami dwuliściennymi oraz jednoliściennymi, ale także z samosiewami zbóż i rzepaku oraz z burakochwastami. Preparat testowany był w polecanym wariancie 2x0,5 l/ha oraz w wariancie 1x1 l/ha.
Muszyńska wskazywała, że system Conviso Smart ma być m.in. rozwiązaniem na kurczącą się pulę substancji aktywnych przeznaczonych do walki z chwastami. Jak podkreślała los desmedifamu jest już przesądzony. Dlatego firma Bayer testuje też inne możliwe warianty ochrony bazujące na dostępnych substancjach aktywnych. Jednym z takich wariantów jest wykorzystanie środka Roundup 360 SL krótko po siewie buraków, a w późniejszym okresie preparatu Kemiron 500 SC (etofumesat) oraz Metron 700 SC (metamitron).
Firma Bayer po raz kolejny poszerzyła swoją ofertę produktową. Tym razem o nową odmianę rzepaku ozimego DK Extime, a także o zaprawę przeznaczoną do ochrony zbóż ozimych - Bariton Super. DK Extime, to średniowczesna odmiana...
Różne warianty ochrony przed chwastami zaprezentowano również w uprawie kukurydzy. Opowiedział o nich Bronisław Kwiatkowski, produkt manager odpowiedzialny za kukurydzę i rzepak w firmie Bayer. W programach zwalczania chwastów - obok standardowo realizowanych wariantów herbicydowych, tj. przedwschodowego (Adengo 315 SC), powschodowego (Maister Power 42,5 OD) i wariantu sekwencyjnego przed- i powschodowego (Adengo 315 SC + Maister Power 42,5 OD) - wprowadzono także zabiegi przedwschodowe z udziałem herbicydu Roundup Flex 480.
Zastosowanie preparatu Roundup Flex 480 po siewie kukurydzy, a przed jej wschodami, pozwoliło na redukcję zachwaszczenia i stworzenie odpowiednich warunków wzrostu dla kukurydzy (to rozwiązanie bardzo często praktykowane w uprawach bezorkowych). Kolejny, następujący po Roundup Flex 480 zabieg, wykonany został nalistnie, w fazie 2 liści kukurydzy preparatem Adengo 315 SC, w niższej z zarejestrowanych dawek (0,33 l/ha), która okazała się wystarczająca.
Kwiatkowski zaprezentował także pełną technologię ochrony rzepaku ozimego z wykorzystaniem produktów firmy Bayer. Jesienią dwukrotnie zastosowano preparat Decis Mega 50 EW, ze względu na silną presję mszyc, a w fazie 4-6 liści interwencyjny zabieg fungicydem Tilmor 240 EC. Dzięki łagodnemu przebiegowi zimy rośliny rzepaku dobrze przezimowały.
Wiosną do zwalczania szkodników łodygowych użyto preparatu Decis Mega 50 EW, natomiast słodyszek rzepakowy oraz szkodniki łuszczynowe zostały potraktowane preparatami Proteus 110 OD oraz Biscaya 240 OD.
Do ochrony fungicydowej plantacji rzepaku w okresie wiosennym, a także dla wsparcia regeneracji roślin po zimie oraz ukształtowania ich pokroju zastosowano preparat Tilmor 240 EC. A w fazie opadania pierwszych płatków środek Propulse 250 EC, przeciwko zgniliźnie twardzikowej oraz czerni krzyżowych.
Nie zabrakło też prezentacji odmian rzepaku marki Dekalb, w tym nowych odmian jak: DK Extime oraz DK Sequel, która jest odmianą półkarłową.