Miasta powinny być smart. Polska ma wiele do nadrobienia
Na jakich krajach powinniśmy się wzorować, a także jaki wpływ na rozwój polskich miast będą miały inteligentne technologie i rozwiązania infrastrukturalne? Między innymi na te pytania starano się odpowiedzieć podczas pierwszej odsłony Ogólnopolskiego Kongresu Smart – Inteligentne Miasta 30 marca w Warszawie, którego patronem medialnym jest multiportal agropolska.pl.
Kolejne spotkania z cyklu konferencji odbędą się w tym roku jeszcze w Katowicach (18 maja), Gdańsku (22 czerwca), Olsztynie (14 września) oraz w Krakowie (19 listopada). Organizatorzy podkreślają, że zależy im na rozpoczęciu debaty, która doprowadzi do wielu pozytywnych zmian.
Warszawski kongres został podzielony na kilka debat, w których brali udział zaproszeni goście. Kolejni prelegenci mówili między innymi o tym, jak oszczędzać energię w miastach i przemyśle, a także, jak skutecznie wdrażać najnowsze rozwiązania smart cities. To szczególnie ważne w kontekście przykładów innych państw (partnerami merytorycznymi spotkania były placówki dyplomatyczne Szwecji, Norwegii oraz Niemiec).
– Nowoczesne rozwiązania smart, to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również wielkie ułatwienie dla obywateli – mówił Matthias Rehm, główny specjalista ds. ekonomicznych w ambasadzie Niemiec w Warszawie. Podkreślał, że u naszych zachodnich sąsiadów stawia się na edukację w tym zakresie, bo żeby dobrze planować nowoczesne rozwiązania, trzeba mieć odpowiednią wiedzę.
Zresztą podobnie jest w Szwecji, gdzie pewne rozwiązania edukacyjne stały się już rutyną. – Uczniowie przynajmniej raz do roku odwiedzają oczyszczalnie ścieków czy elektrociepłownie, aby na miejscu dowiadywać się tego, jak mądrze korzystać z wody czy energii – zaznaczył Józef Neterowicz, radca w ambasadzie Szwecji. - To kluczowe do budowania nowoczesnych miast opartych na rozwiązaniach smart - dodał.
Anya Margaret Ogorkiewicz, stały przedstawiciel Grupy ds. Inteligentnego i Zrównoważonego Rozwoju Miast i Gmin w Polskim Komitecie Normalizacyjnym podkreślała, że potrzebne jest wdrożenie międzynarodowych unormowań prawnych, które wpływają na rozwój miast i jakość życia mieszkańców (16 marca PKN przyjął pierwszą normę ds. inteligentnych miast). - To pierwszy, ale bardzo ważny krok - zauważyła.
Podczas dyskusji podkreślano, że rozwiązania smart przyczyniają się nie tylko do wzrostu komfortu życia mieszkańców poprzez sprawną komunikację czy transport, ale również poprawę standardu życia dzięki lepszej ochronie środowiska i korzystaniu z odnawialnych źródeł energii.
Dlaczego kongres to cykl regionalnych konferencji? Organizatorzy chcą w ten sposób dotrzeć do włodarzy miast z konkretną wiedzą i gotowymi rozwiązaniami przedstawicieli biznesu, którzy oferują inteligentne rozwiązania w obszarze nowych technologii, infrastruktury, budownictwa, ekologicznego transportu, efektywnego wykorzystania energii czy nowoczesnych rozwiązań IT.
Nowe technologie, zielone dzielnice, zrównoważony transport – to rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy dużych i małych miast będą mogli poprawić jakość życia.