Konrad i duńska hodowla
Jednym z partnerów firmy Konrad jest VIKINGGENETICS, duńska firma zajmująca się przede wszystkim produkcją nasienia od buhajów rasy jersey, czerwona duńska oraz holstein. Duńczycy w praktyce posługują się skandynawskich indeksem hodowlanym NTM, składającym się z czternastu podindeksów.
Hodowcy z Polski odwiedzili laboratorium, gdzie dokonuje się seksowania nasienia, mogli także odwiedzić kilka farm zajmujących się produkcja mleka. Do tych hodowli krów mlecznych trafia nasienie od buhajów preferowanych przez VIKINGGENETICS, czyli charakteryzujących się odpowiednim poziomem indeksu NTM.
W 2013 roku przeprowadzono badania w Danii oraz Szwecji, które miały odpowiedzieć na pytanie, jak indeks NTM sprawdza się w praktyce. W samej tylko Danii zbadano 60 stad utrzymujących krowy mleczne rasy HO. Podzielono je według kryterium wskazującego na wysoki indeks NTM oraz niski indeks NTM. Porównano następnie wyniki produkcyjne, jakie uzyskano w tych dwóch grupach stad. Jak podaje duńska firma w fermach o wyższym indeksie NTM liczba krów z mastitis była mniejsza o 2%, krów osiągających drugą laktację było więcej o 5%, zaś produkcja mleka była większa o ponad 400 kg.
W Szwecji podobne testy przeprowadziła tamtejsza organizacja zajmująca się kontrolą użytkowości mlecznej (Swedish Milk Board) dla Stowarzyszenia Hodowców Bydła Ras SRB oraz HO (czano-białej). Tym razem podzielono stada na trzy grupy o różnym indeksie. Podobnie jak w Danii wraz ze wzrostem indeksu NTM rosła produkcja mleka, a malała ilość przypadków mastitis oraz zmniejszała się liczba martwo urodzonych cieląt.
Indeks NTM (Nordic Total Merit) stawia przede wszystkim na zdrowotność krów, gdyż w 53% obejmuje cechy związane ze zdrowiem krów (np. zdrowotność wymienia, rozród, zdrowotność racic, łatwość wycieleń, przeżywalność cieląt), w 30% związanych z produkcyjnością (wydajność produkcji mleka, białka, tłuszczu i tempo wzrostu) oraz w 17% związanych na przykład z budową wymienia.