12 czerwca firma Innvigo zorganizowała w miejscowości Hulcze (woj. lubelskie) niedaleko ukraińskiej granicy dzień pola, na którym zaprezentowała swoje rozwiązania w ochronie upraw i opowiedziała o planach na przyszłość. Spotkanie było podzielone na dwie części: wykładową i polową.
Gości powitał Krzysztof Bojar, gospodarz spotkania, na którego polach odbywały się pokazy oraz Krzysztof Golec, prezes firmy Innvigo. - Nasza firma już od ponad czterech lat oferuje rozwiązania do ochrony upraw. Tutaj będziecie mogli państwo zobaczyć nasze technologie w zbożach, rzepaku oraz w burakach cukrowych - zwracała się do zebranych.
Dwa kolejne produkty wzbogaciły ofertę Innvigo w 2018 roku: insektycyd Delmetros 100 SC oraz fungicyd Harcer 425 EC. Delmetros 100 SC to insektycyd w postaci koncentratu w formie stężonej zawiesiny przeznaczony do rozcieńczania wodą przed...
Firma Innvigo posiada sieć poletek demonstracyjnych w ok. 20 lokalizacjach w całej Polsce, ale ta w Hulczu jest największa. Rozwiązania Innvigo testowane są na różnych odmianach należących do kilku firm hodowlanych, w tym do Danko, Limagrain, KWS czy do Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego.
Jak podkreślał Andrzej Borychowski, odpowiedzialny w Innvigo za prowadzenie doświadczeń demonstracyjnych, oferta tej firmy staje się coraz bardziej kompletna, dzięki czemu na poletkach można zobaczyć pełne technologie ochrony. - Obecnie zarejestrowanych mamy ponad 50 produktów, z tego 21 herbicydów, 3 regulatory wzrostu, 13 fungicydów, jak również insektycydy i zaprawy nasienne - wyliczał.
Na tym jednak nie koniec. Jak poinformował Marcin Bystroński, manager ds. marketingu w firmie Innvigo, w kolejce do rejestracji czekają kolejne preparaty. Firma stawia teraz przede wszystkim na środki wieloskładnikowe.
Już w tym roku do oferty Innvigo dołączył trzyskładnikowy herbicyd Fundamentum 700 WG (tribenuron metylowy, metsulfuron metylowy, florasulam) do wiosennego zwalczania chwastów dwuliściennych.
Rejestrację otrzymały również dwa inne produkty: Yodo 100 OD (jodosulfuron metylosodowy) oraz Rassel 100 EC (florasulam), ale jak przyznał Bystroński nie zaistniały one tak jakby życzyła sobie tego firma, ponieważ zostały zbyt późno zarejestrowane. Rassel 100 EC ma jednak szansę zaistnieć jeszcze jesienią, ponieważ można go stosować w pszenicy ozimej od fazy 3 liści. Jest szczególnie polecany do walki z przytulią czepną oraz z chabrem bławatkiem.
29 czerwca w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Bezku (gmina Siedliszcze, powiat chełmski) odbył się Dzień Pola. Była to ostatnia impreza z wiosenno-letniego cyklu spotkań polowych organizowanych przez Innvigo. Na zaproszenie firmy Innvigo...
W przyszłym roku firma spodziewa się rejestracji wieloskładnikowego herbicydu do ochrony zbóż, który ma zwalczać nie tylko chwasty dwuliścienne, ale dzięki zawartości jodosulfuronu także chwasty jednoliścienne, w tym miotłę zbożową.
Innvigo planuje też poszerzyć ofertę fungicydów. W rejestracji znajdują się kolejne środki. Nowością wprowadzoną pod koniec ub.r. jest trzyskładnikowy preparat Kier 450 SC (azosksystrobina, difenokonazol, tebukonazol) przeznaczony do zwalczania najważniejszych chorób w uprawie zbóż oraz rzepaku ozimego.
Firma Innvigo chce zdobywać również rynek zapraw, dlatego i tą grupę środków będzie rozwijać. Bystroński zapowiedział, że w najbliższej przyszłości, w jej ofercie pojawią się dwa dwuskładnikowe preparaty do zaprawiania zbóż. Jeden z nich będzie stanowił połączenie fludioksonilu z cyprokonazolem, a drugi fludioksonilu z tritikonazolem. Już teraz Innvigo ma w ofercie dwie zaprawy: Madron 50 FS (fludioksonil) oraz Triter 050 FS (tritikonazol).
W części wykładowej Bystroński przedstawił ofertę Innvigo na jesień tego roku, zarówno dla zbóż, jak i dla rzepaku.
W przypadku tej pierwszej grupy roślin, do jesiennej ochrony przed chwastami, firma posiada 5 różnych substancji chemicznych należących do różnych grup chemicznych, co jest istotne z punktu widzenia walki z uodparnianiem się chwastów. Proponuje następujące programy ochrony roślin:
-
Przedwschodowo (BBCH 00-09) - 0,24-0,3 l/ha Cevino 500 SC (flufenacet) + 0,2 l/ha Adiunkt 500 SC lub Saper 500 SC (diflufenikan);
-
Powschodowo (BBCH 11-20) z wykorzystaniem metsulfuronu metylu - 0,3 l/ha Cevino 500 SC (flufenacet) + 0,2 l/ha Adiunkt 500 SC lub Saper 500 SC (diflufenikan) + 15 g/ha Primstar 20 SG lub Galmet 20 SG (metsulfuron metylu) - kombinacja zalecana szczególnie przy zwalczaniu bodziszka drobnego;
14 czerwca firma Innvigo zaprosiła rolników i przedstawicieli mediów do Zakładu Nasienno-Rolnego w Sobiejuchach (woj. kujawsko-pomorskie). Na poletkach doświadczalnych zaprezentowano kolekcję odmian zbóż HR Danko. O ochronie...
-
Powschodowo (BBCH 11-20) - z wykorzystaniem chlorosulfuronu, m.in. na samosiewy rzepaku - 0,3 l/ha Cevino 500 SC (flufenacet) + 0,2 l/ha Adiunkt 500 SC lub Saper 500 SC (diflufenikan) + 30 g/ha Arubis 50 SG lub Surfer 50 SG (chlorosulfuron);
-
Powschodowo (BBCH 13-20) z wykorzystaniem florasulamu - 0,3 l/ha Cevino 500 SC (flufenacet) + 0,2 l/ha Adiunkt 500 SC lub Saper 500 SC (diflufenikan) + 0,05 l/ha Rassel 100 SC (florasulam) - kombinacja zalecana szczególnie przy dużej presji przytulii czepnej oraz chabra bławatka.
Jak zauważył Bystroński, w przypadku rzepaku ozimego, najpopularniejszą technologią zwalczania chwastów jesienią wciąż pozostaje technologia przedwschodowa, chociaż ze względu na coraz częściej występującą suszę w okresie siewów rzepaku, na popularności zyskuje technologia powschodowa. Innvigo posiada rozwiązania zarówno dla jednej, jak i dla drugiej.
Do ochrony przedwschodowej poleca mieszaninę trzech substancji aktywnych: 1-1,5 l/ha Metax lub Mezotop 500 SC (metazachlor) + 0,2 l/ha Efector lub Boa 360 CS (chlomazon) + 1,5-2 l/ha Baristo 500 SC (napropamid). Kombinację tą należy stosować do 3 dni po siewie.
Natomiast do ochrony powschodowej: 1,5 l/ha Metax lub Mezotop 500 SC (metazachlor) o działaniu doglebowym i nalistnym + 0,3 l/ha Major 300 SL (chlopyralid) + 0,078 l/ha Zorro 300 SL (pikloram). Spektrum zwalczanych chwastów przez chlopyralid oraz pikloram jest szerokie. Na liście znajdują się m.in. chaber bławatek, ostrożeń polny, chwasty rumianowate oraz przytulia czepna.
Najbardziej zaawansowana technologia ochrony rzepaku przed chwastami to technologia sekwencyjna, a więc uwzględniająca zabieg przedwschodowy i powschodowy. Na pierwszy z nich składa się wspomniana już mieszanina: 1 l/ha Metax lub Mezotop 500 SC + 0,16 l/ha Efector lub Boa 360 CS + 2 l/ha Baristo 500 SC (do 3 dni po siewie).
Natomiast na drugi (13-14 BBCH) sam preparat Zorro (0,078 l/ha) lub w połączeniu z preparatem Major 300 SL (0,3 l/ha) lub sam Major 300 SL, w zależności od tego jakie chwasty dominują na polu. To program zwalczający szerokie spektrum chwastów, w tym uciążliwe, trudne do zwalczania chwasty wieloletnie.
Firma Innvigo, która działa na polskim rynku od trzech lat postanowiła podsumować dotychczasowe osiągnięcia. 16 lutego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano plany na przyszłość. 27 stycznia minęły...
Innvigo posiada w ofercie także dwa preparaty do zwalczania samosiewów zbóż i chwastów dwuliściennych: Jenot 100 EC (chizalofop-P-etylowy) oraz Rento 150 EC (fluazyfop-P-butylowy).
W ofercie firmy nie brakuje także preparatów do regulacji łanu rzepaku. Jest nim Mepik 300 SL bazujący na chlorku mepikwatu. Można go stosować łącznie z dowolnym fungicydem. Bystroński polecał dodatek preparatu Dafne 250 EC (difenokonazol), który hamuje m.in. rozwój suchej zgnilizny kapustnych. Inna opcją jest dodatek tebukonazolu w preparacie Bukat 500 SC.
Na wczesne naloty słodyszka Innvigo poleca Insodex 480 EC (chloropiryfos), a w późniejszych zabiegach Delux 050 CS (deltametryna) oraz Los Ovados 200 SE (acetampiryd), który zwalcza także szkodniki łuszczynowe (chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika).
Firma posiada w ofercie także preparaty do odchwaszczania buraka cukrowego, które stanowią uzupełnienie pełnych technologii ochrony, a wśród nich preparat Jenot 100 EC oraz tegoroczną nowość - Rento 150 EC na chwasty jednoliścienne. Natomiast na chwasty dwuliścienne preparaty Solider (triflusulfuron metylowy), Major 300 SL (chlopyralid) oraz Jupiter 700 SC (metamitron).
Innvigo ma też zarejestrowane trzy fungicydy do ochrony buraka cukrowego. To preparat Dafne 250 EC (difenokonazol), Porter 250 EC (difenokonazol) oraz Makler 250 SE (azoksystrobina). - Mam nadzieję, że w najbliższych dniach pojawi się też rejestracja preparatu Kier w buraku cukrowym - mówił Bystroński.
Firma Innvigo otrzymała rejestrację preparatu Regullo 500 EC, który zawiera znaną i sprawdzoną substancję czynną trineksapak etylu – 500 g/l. Regullo 500 EC stosuje się w celu zapobiegania wyleganiu większości gatunków...
Podczas spotkania w Hulczu rolnicy mogli nie tylko zapoznać się z technologią ochrony roślin firmy Innvigo, ale także dostali solidną dawkę praktycznej wiedzy. Podczas części wykładowej prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu mówił o najważniejszych gospodarczo chorobach zbóż oraz rzepaku, prezentując niektóre z nich na zebranych przez siebie roślinach.
Natomiast dr Andrzej Brachaczek, dyrektor ds. badań i rozwoju w Innvigo przedstawił na polu najważniejsze problemy obserwowane przez niego na plantacjach zbóż i rzepaku. Zwrócił m.in. uwagę na pobielałe końcówki kłosów, które wcale nie muszą być spowodowane fuzariozą kłosów. W Hulczu do ich powstania przyczynił się grad, który uszkodził kłosy. Jednak kolejnym krokiem będzie najprawdopodobniej zasiedlenie ich przez grzyby, m.in. z rodzaju fusarium.
Na rzepaku widoczne były objawy porażenia przez mączniaka rzekomego oraz pierwsze objawy zgnilizny twardzikowej, która w tym roku pojawiła się wyjątkowo wcześnie. Co ciekawe jej objawy były widoczne nie w kącikach liści, ale na korzeniu. Przedstawiciel Innvigo zwracał dużą uwagę na odpowiednie prowadzenie łanu i jego regulację jesienią, by uniknąć powstawania nieodpowiedniego pokroju rośliny, w tym tzw. łabędziej szyjki na korzeniu, która zwiększa ryzyko złego przezimowania.
A na koniec pokazał niezwykle groźny chwast w uprawie rzepaku - stulichę psią, której pojedyncza roślina potrafi wydać ok. 700 tys. nasion. Do zwalczania tego chwastu polecał mieszaninę metazachloru z chlomazonem oraz napropamidem, stosowaną do 3 dni po siewie.