Jubileusz 200-lecia SGGW. Ważna konferencja i zjazd absolwentów
Z okazji 200-lecia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Rolnictwa i Biologii organizuje konferencję jubileuszową pod patronatem rektora SGGW oraz zjazd absolwentów.
Konferencja odbędzie się 25 września w Auli Kryształowej uczelni, a spotkanie absolwentów 26 września.
Tematem konferencji będą osiągnięcia i perspektywy nauk rolniczych i biologicznych, które przedstawione zostaną na tle bogatej historii kształcenia rolniczego w Warszawie i w Polsce.
Zjazd Absolwentów Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW już za dwa tygodnie
Obecność na konferencji potwierdziło wielu znakomitych gości, referaty przedstawią uznani profesorowie: prof. dr hab. Andrzej Jerzmanowski (UW), prof. dr hab. Jan Kuś (JUNG Puławy), prof. dr hab. Jacek Oleksyn (PAN Kórnik), dr hab. Krzysztof Pawłowski (SGGW). Spodziewani są także przedstawiciele większości uczelni biologicznych, przyrodniczych i rolniczych oraz instytutów naukowych.
Konferencja rozpocznie się o godz. 10, a zakończy ok. godz. 15.20. Patronem medialnym wydarzenia jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA oraz multiportal agropolska.pl.
Natomiast w sobotę 26 września w Auli Kryształowej SGGW odbędzie się Zjazd Absolwentów Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW. Okazją do zjazdu, jest zbliżająca się 200-letnia rocznica wyższego kształcenia rolniczego na ziemiach polskich.
Wyjątkowa wystawa w SGGW. Uczelnia świętuje 200-lecie istnienia
Zaczęło się od Marymontu
W 1816 roku car rosyjski wydał ukaz powołujący Instytut Agronomiczny w Marymoncie, uważany za prekursora wyższych szkół rolniczych w Polsce.
Celem zjazdu jest przypomnienie faktów i ludzi, którzy byli pracownikami, studentami i absolwentami Instytutu Agronomicznego, Wydziału Rolniczego i obecnie Wydziału Rolnictwa i Biologii oraz ich wkładu w rozwój uczelni, narodu i kraju.
Władze SGGW chcą przypomnieć młodszym pokoleniom, że w 1863 roku Karol Majewski - absolwent Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, następcy Instytutu Agronomicznego, przez 3 miesiące był dyktatorem Powstania Styczniowego.
Wszyscy studenci w liczbie 400 poszli do Powstania i włożyli wielki wkład w wysiłek zbrojny. W okresie walk o granice Polski, w latach dwudziestych, 33 proc. studentów SGGW uzyskało najwyższe bojowe odznaczenia Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.
[WIDEO] Otwarcie wyjątkowej wystawy w SGGW. Uczelnia świętuje 200-lecie istnienia