Future of Farming Dialog - o przyszłości i ekonomii w Leverkusen
Future of Farming Dialog to tytuł konferencji prasowej, która odbyła się 7 września w centrum prasowym BAYKOMM w niemieckim Leverkusen. Podczas spotkania poruszono ciekawe zagadnienia dotyczące przyszłości rolnictwa na świecie i stanu rynków w Europie.
Liam Condon, który rozpoczął serię wystąpień zapytał, ile osób na świecie trudni się uprawą roli? Odpowiadając na nie, stwierdził, że jest to populacja 7 miliardów ludzi, od których pracy zależy wyżywienie populacji ludzkiej.
Bayer CropScience podsumował sezon
Jak zauważył, ludność wiejska przeprowadzająca się do aglomeracji miejskich zaczyna konsumować więcej. Nie produkuje żywności na własny użytek, co przenosi konieczność wyżywienia tej grupy ludności na aktywnych rolników powodując "drastyczną zmianę proporcji".
Rozwój aglomeracji zajmuje kolejne powierzchnie rolne, co z kolei wymusza podnoszenie wydajności istniejących upraw.
Zauważalnym trendem jest spadek dochodowości gospodarstw rolnych. Powodem tych zmian są przemiany makroekonomiczne dziejące się globalnie, ale wpływając lokalnie na każde gospodarstwo. Wahania potęgowane są łatwością przepływu nie tylko kapitału, ale również produktów rolnych z rynków, gdzie jest urodzaj.
Bayer stawia na innowacyjność
Nie należy patrzeć na problematykę rolniczą wyłącznie z punktu widzenia biologii czy chemii. Należy patrzeć z punktu widzenia agronomii, opłacalności produkcji, a przez to konieczności stosowania na przykład ochrony roślin bez uwzględnienia rzeczywistych potrzeb. Jest to podejście nieuwzględniające szerokiego kontekstu opłacalności produkcji ani jakości produktów rolniczych.
Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, Bayer planuje wprowadzenie do swojego portfolio nowych rozwiązań, jak również w podejściu do zagadnień rynkowych. Nowymi produktami będą nasiona warzyw i roślin rolniczych. Kolejnym wyzwaniem jest rosnąca presja nicieni i wyraźny wzrost odporności chwastów na herbicydy.
Bayer prowadzi konsekwentną politykę podnoszenia nakładów na innowacje. Na ten cel ma być przeznaczane 10 proc. przychodu koncernu.
Pszczoły przynoszą rolnictwu miliardowe zyski
Embrapa to brazylijski podmiot zajmujący się zdrowotnością polinatorów. Wprowadzone zostają programy wsparcia oraz globalne programy wynalazcze. Będą to granty stypendyjne dla projektów innowacyjnych, uniwersytetów, przeznaczone na interesujące kierunki badań i pomysły, mogące przynieść realne korzyści praktyce rolniczej.
Inwestycje w metodykę produkcji rolnej podnoszącą efektywność to Digital Farming. Cyfryzacja rolnictwa pozwoli w przyszłości przenieść ekonomikę rolnictwa na nieznany dzisiaj poziom.
Już dziś jesteśmy w stanie użyć satelit do wykrycia czynników stresowych na polu. Rzecz w tym, aby umieć te dane wykorzystać do zarządzania ciągnikiem, czy decydowania o konieczności wykonania zabiegów. Pozwoli to nie tylko na podniesienie plonów, ale również na zmniejszenie kosztów produkcji.
Naukowcy: zagłada pszczół w Europie i USA ma związek z pestycydami
O ten aspekt padło również zapytanie z sali. Pytanie zadał dziennikarz z Indii, gdzie ponad 80 proc. rolników prowadzi małe gospodarstwa, a rolnicy są słabo wyedukowani. Jak w takich warunkach wprowadzać nowe technologie?
Liam Condon, odpowiadając stwierdził: - Nasze rozwiązania takie, jak rozpoznawanie chwastów czy chorób za pomocą telefonu komórkowego są krokiem w tym kierunku. Kolejnym rozwiązaniem jest typowanie i promowanie światłych rolników, tak zwanych lokalnych liderów, których wiedza i doświadczenie w lokalnej społeczności będzie pozwalało pomagać, wpływać mniejszym rolnikom w najbliższej okolicy.
Na świecie głoduje ponad 800 milionów ludzi
W ramach programu Bayer Bee Care wprowadzane są programy ochrony pszczół, bioróżnorodności i zdrowotności owadów zapylających.
Ogromnym wyzwaniem jest edukacja w zakresie rolnictwa, bezpieczeństwa żywności i podnoszenia świadomości konsumentów z młodych pokoleń. W tym celu stworzono Bayer AG Education Program. Ma on na celu podniesienie świadomości przyszłych pokoleń, które będą uczestniczyły w łańcuchu produkcji żywności.
W ramach przedsięwzięcia Venture Capital, Bayer przystąpił do programu wspieranego przez fundusze inwestycyjne specjalizujące się w rozwoju technologii wysokokosztowych oraz wysokiego ryzyka. W ten sposób koncern zamierza pozyskiwać zaawansowane technologie przyszłości.
Na konferencję do Niemiec przybyło kilkuset dziennikarzy i blogerów z całego świata, reprezentujących organizacje rolnicze i pisma oraz portale branżowe.