19 czerwca firma Agricola-Lublin zaprosiła rolników do obejrzenia poletek rzepaku i zbóż w miejscowości Zając (powiat Węgrowski, woj. mazowieckie). Dostarcza ona kompleksowe rozwiązania rolnikom nie tylko z Lubelszczyzny, ale też z Podkarpacia, woj. świętokrzyskiego, czy też z południowego Mazowsza.
Jak co roku w lutym, firma Agricola-Lublin organizuje szkolenia dla swoich klientów. Pierwsze z nich odbyło się 4 lutego w Mełgwi (woj. lubelskie, powiat Świdnik). Przyjechali tu rolnicy z powiatów lubelskiego, świdnickiego i...
- Tak jak w ubiegłym roku, dzięki uprzejmości Leszka i Pawła Błońskich przygotowaliśmy pola pokazowe dla naszych rolników, wysiewając 42 odmiany rzepaku i 62 odmiany zbóż ozimych - podkreślał Tomasz Filipek, dyrektor działu nasion i sprzedaży bezpośredniej Agricola-Lublin. - Planowaliśmy zorganizowanie masowej imprezy, jednak w związku z pandemią nie chcieliśmy tego robić, żeby nie stwarzać zagrożenia. Ubolewamy nad tym, że nie możemy pokazać pól rolnikom z całego naszego rejonu działania, ale zgromadzenie kilkuset osób w jednym miejscu byłoby zbyt ryzykowne. Zrobiliśmy więc tylko lokalny, otwarty dzień pola dla grup niezorganizowanych.
Na pola w Zającu przyjechali rolnicy, z którymi współpracuje oddział firmy, mieszczący się w pobliskich Łosicach. Rolnicy zwiedzali pola w kilkuosobowych grupach. Informacji na temat odmian, ochrony i nawożenia udzielał Paweł Mieleszko, doradca handlowy z oddziału w Łosicach oraz przedstawiciele firm.
Poletka łącznie zajmują powierzchnię 20 hektarów, a więc przybyli rolnicy mieli co oglądać. Na polach należących do Leszka Błońskiego zostały wysiane 62 odmiany zbóż, pochodzące z różnych hodowli - 33 odmiany pszenicy ozimej, 11 odmian żyta ozimego, 9 odmian jęczmienia ozimego, a także 9 odmian pszenżyta ozimego. Wysiano je na glebach klasy IVa i IVb.
21 czerwca firma Agricola-Lublin zorganizowała w gospodarstwie pokazowym w Obszy na Zamojszczyźnie spotkanie dla rolników. Wzięło w nim udział ponad 400 osób. Na poletkach demonstracyjnych zaprezentowano odmiany rzepaku i pszenicy...
Na polach, uprawianych przez Pawła Błońskiego zasiane zostały 42 odmiany rzepaku ozimego, pochodzące z 11 hodowli. Rosną one na glebie klasy III i IV. Zarówno w zbożach, jak i w rzepaku zastosowano wiele wariantów ochrony chemicznej i nawożenia dolistnego. - Przy takiej skali odmian jest to ogromna praca, głównie właścicieli pól, a my tylko podpowiadamy co trzeba zrobić - podkreślał Tomasz Filipek.
- Zboża wyglądają bardzo ładnie. Z resztą, tak jak jesienią - oceniał Paweł Mieleszko. - Pewne obawy o ich dalszy rozwój mieliśmy w marcu i w kwietniu, ze względu na panującą suszę. Ale pod koniec kwietnia i w maju przyszedł upragniony deszcz i to można powiedzieć uratowało tegoroczne zbiory. Spodziewamy się dobrych zbiorów - dodał.
- Dla rzepaku jesień również była łaskawa, a stresujący czas przyszedł wraz z wiosną, kiedy oprócz suszy, często występowały przymrozki, które uszkadzały rzepak, powodując pęknięcia na łodygach oraz redukcję strąków - przypominał Mieleszko. - Na szczęście pogoda w maju wynagrodziła niekorzystny marzec i kwiecień, a odpowiednia ochrona fungicydowa pozwoliła zniwelować uszkodzenia. W tej chwili w moje ocenie wszystkie rzepaki wyglądają doskonale. Poszczególne odmiany nie odbiegają od siebie wizualnie, więc dopiero kombajn ostatecznie zweryfikuje każdą z nich - skwitował.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz