Wybory do izb za pasem. Kto może startować?
Wybory do izb rolniczych zbliżają się wielkimi krokami. Kto może być kandydatem? Co trzeba zrobić, by stanąć w wyborcze szranki?
Izby rolnicze to na pewno jeden z filarów samorządu tej branży. Tym samym wybory do walnych zgromadzeń tych izb mają spore znaczenie i skupiają uwagę znacznej części rolniczej społeczności w Polsce. A najbliższe są tuż tuż, bo wyznaczono je na 31 maja 2015 r.
Z prezydenckimi ani rusz
Trzeba tutaj wspomnieć, że wcześniej pojawiały się pomysły, by te wybory połączyć z prezydenckimi, które zaplanowano na 10 maja, a ewentualna II tura przypadnie wówczas 24 maja. Ale – jak się okazało – zakwestionowała to Państwowa Komisja Wyborcza. Co prawda, jak podkreśliła, z przepisów nie wynika coś takiego, jak prawne wyłączenie możliwości przeprowadzenia w jednym terminie obu wyborów. Ale pojawiłyby się istotne komplikacje merytoryczne i organizacyjne z tym związane.
„Przeprowadzenie wyborów do izb rolniczych wymagałoby mianowicie zachowania procedury określonej w ustawie z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych, a w odniesieniu do wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – w Kodeksie wyborczym. Oznacza to w szczególności, że: głosowanie nie mogłoby odbywać się w tych samych lokalach wyborczych, głosowanie przeprowadzałyby inne komisje, dla potrzeb wyborów należałoby sporządzić odrębne spisy osób uprawnionych do udziału w głosowaniu. Na władzach gminy (miasta) ciążyłby zatem obowiązek przygotowania i wyposażenia podwójnej liczby lokali głosowania, co mogłoby sprowadzać zagrożenie niezapewnienia należytych warunków działania wszystkim obwodowym komisjom” – przestrzegła PKW.
50 podpisów poparcia
Głosowanie w ramach izb odbędzie się więc tydzień później niż to prezydenckie. Oczywiście trzeba pamiętać o wcześniej przypadających, ważnych terminach. Przede wszystkim najpóźniej w 20. dniu przed dniem wyznaczonym jako termin wyborów (tj. 21 maja) zgłasza się kandydatów. Robi to kandydat osobiście, bądź poprzez upoważnioną osobę do reprezentowania kandydata przy czynnościach prawnych.
Kto może być kandydatem? Jak można przeczytać w uchwale Krajowej Rady Izb Rolniczych, „kandydatem na członka rady powiatowej izby rolniczej może być wyłącznie członek tej izby, znajdujący się w spisie uprawnionych do głosowania w okręgu wyborczym, w którym kandyduje”.
Zgłoszenia dokonuje się na określonym formularze, podając odpowiednie dane. Trzeba załączyć pisemne oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie w danym okręgu wyborczym oraz listę co najmniej 50 członków danej izby rolniczej, posiadających prawo wyborcze w okręgu wyborczym, w którym dokonywane jest zgłoszenie, popierających zgłoszenie kandydata.