Wiceminister zdrowia: pacjenci ze wsi mają trudniejszy dostęp do leczenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anita Karwowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2024,8:30 Aktualizacja: 22-03-2024,9:09
A A A

Mieszkańcy wsi są leczeni rzadziej niż pacjenci korzystający z opieki zdrowotnej w miastach. Największe dysproporcje są w dostępie do specjalistów, do rehabilitacji i leczenia szpitalnego. Główna przyczyna to brak lekarzy.

Informacja o dostępności usług medycznych i stanie zdrowia mieszkańców obszarów wiejskich była w czwartek tematem sejmowej Komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Z danych przekazanych przez wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego wynika, że dostęp do leczenia na wsi jest mniejszy niż w miastach.

"Mieszkańcy miast są leczeni częściej" – powiedział.

Według podanych przez niego danych z 2023 r. wynika, że liczba pacjentów, który uzyskali przynajmniej jedno świadczenie w roku była o 17 proc. niższa na wsiach niż w miastach. Największe różnice były w woj. łódzkim, podkarpackim, lubelskim i w wielkopolskim.

krus, kasa, choroby rolników, choroby zawodowe

Choroby zawodowe rolników. Na co uskarżają się rolnicy? Ile odszkodowań wypłacono?

Choroby zawodowe rolników to ostatnio przede wszystkim te zakaźne lub pasożytnicze – wynika z zestawienia podsumowującego 2023 rok, opracowanego przez Biuro Prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przez cały ubiegły rok do...

Dysproporcja w dostępie do leczenia szpitalnego w 2023 r. sięgnęła 11 proc. Osób z terenach wiejskich przynajmniej raz w ciągu 12 miesięcy hospitalizowanych było 1975 na 10 tys. mieszkańców, a w miastach 2193 na 10 tys. Największa różnica była w woj. łódzkim.

Z rehabilitacji leczniczej mieszkańcy wsi korzystali w ubiegłym roku w o 36 proc. mniejszym zakresie niż ci z miast, co mimo wszystko oznacza poprawę. We wcześniejszych latach różnica w liczbie osób korzystających z tego rodzaju świadczeń na 10 tys. mieszkańców wynosiła w 2019 r. ponad 43 proc.

Wiceminister zdrowia zaznaczył też, że w latach 2011-2021 widać widoczne wzrosty i spadki liczby aptek na obszarach wiejskich. Przytoczył liczby Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że do 2017 r. aptek przybywało (do 2154 we wspomnianym roku). W 2018 r. wzrostowy trend się odwrócił – w 2021 r. na wsiach działało 1920 aptek.

Posłowie zwrócili uwagę, że gorszy dostęp do świadczeń medycznych na wsi spowodowany jest brakiem lekarzy, bo – jak powiedziała posłanka KO Małgorzata Gromadzka - nikt "nie chce pracować w małych POZ-ach".

Przedstawiciele PiS podkreślali, że za ich rządów zwiększyła się liczba miejsc na kierunkach lekarskich i apelowali do Ministerstwa Zdrowia, aby rozwijać to kształcenie, bo poszerzenie dostępu do studiów medycznych poprawi sytuację pacjentów.

Wiceminister Konieczny przyznał, że państwo musi nadrabiać zaległości w kształceniu lekarzy. Odnosząc się do wydziałów lekarskich utworzonych w ostatnich latach, których jakość krytykuje m.in. samorząd lekarski, powiedział, że o ich przyszłości przesądzi przegląd akredytacyjny.

Konieczny powiedział też, że jednym z rozwiązań problemów dostępności do leczenia na obszarach wiejskich jest wsparcie POZ-ów w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS)na lata 2021-2027.

tereny wiejskie, opieka hospicyjna, pomoc medyczna, rehabilitacja

Na terenach wiejskich potrzeba zindywidualizowanej opieki hospicyjnej

Na terenach wiejskich potrzeba koordynowanej, elastycznej i dostosowanej do indywidualnych potrzeb opieki hospicyjnej w warunkach domowych – wynika z testowanego do stycznia br. modelu profesjonalnej opieki domowej. Wnioski i...

Program został ogłoszony w tym tygodniu. Jego wartość to 1,25 mld zł (w 80 proc. to pieniądze unijne). Pierwszy nabór grantowy przewidziano na pierwszy kwartał 2025 r. Wsparcie otrzymać może dwa tysiące podmiotów.

"Program zakłada rozwój opieki koordynowanej w zakresie kardiologii, diabetologii, pulmunologii, endokrynologii i nefrologii. Założenia tego projektu zakładają wsparcie inwestycyjne POZ-ów, które ma na celu utworzenie nowych placówek, szczególnie na obszarach słabiej rozwiniętych, gdzie dostęp do lekarza jest zagrożony. W każdej gminie powinien być taki sam jakościowy i ilościowy dostęp do lekarza" – powiedział.

Według resortu zdrowia projekt pozwoli na zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej i na niwelowanie różnic regionalnych w dostępności do usług medycznych.

"Na realizacji projektu skorzystają mieszkańcy terenów o mniejszej gęstości zaludnienia" – poinformował Konieczny. 

Poleć
Udostępnij