Sto pomysłów na wykorzystanie sera

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2017,14:50 Aktualizacja: 05-07-2017,15:10
A A A

Stowarzyszenie Korycinianki zbiera przepisy na dania z dodatkiem znanego nie tylko w Podlaskiem sera korycińskiego. Znajdą się one w powstającej książce kulinarnej poświęconej temu produktowi.

- W książce ma się znaleźć sto pomysłów na wykorzystanie tego tradycyjnego sera jako składnika czy bazy potraw - mówi Beata Matyskiel ze stowarzyszenia Korycinianki.

sery, sery dojrzewające, sery świeże, twarogi, produkcja serów, eksport serów

Sery wciąż najważniejsze w eksporcie produktów mleczarskich

Sery wciąż są najważniejszą pozycją polskiego eksportu mleczarskiego z ponad 38 proc. udziałem w wartości. W pierwszej połowie 2016 roku do innych krajów wysłano 113,1 tys. ton tych przetworów za 286,2 mln euro.   Największy...

Stowarzyszenie czeka na przepisy od mieszkańców, ale też ich znajomych, przyjaciół oraz smakoszy i amatorów smaku sera korycińskiego. Brakuje jeszcze ok. 40 pomysłów. - Spływają fajne propozycje (...) Książka ma być przydatna w każdej kuchni - dodaje Matyskiel.

Publikacja ma być pierwszą, wyczerpującą książką kulinarną poświęconą tradycyjnemu serowi wytwarzanemu przez gospodynie z gminy Korycin. Ma być bogato ilustrowana zdjęciami potraw, na które przepisy znajdą się w książce.

Ser koryciński jest jednym z najbardziej znanych regionalnych serów w Polsce. Czasem jest też nazywany serem swojskim. Wytwarza go około dwudziestu producentów w kilku miejscowościach w gminie Korycin, głównie z Aulakowszczyzny, Szumowa i Gorszczyzny oraz w gminach Janów oraz Sucholowa.

Ser koryciński jest lokalną odmianą żółtego sera podpuszczkowego, który produkuje się z niepasteryzowanego mleka krowiego. Ser jest produktem naturalnym, nie zawiera konserwantów. Tradycyjnie podpuszczką w produkcji sera korycińskiego były wysuszone i starte na proszek żołądki cielęce, obecnie to podpuszczka mleczarska.

wzrost cen serów, import, Polska, UE

Sery są coraz droższe

Cena serów we wrześniu na polskim i unijnym rynku wzrosła. Krajowa cena zbytu netto serów typu Edam wyniosła 13,45 zł za kg, a Gouda 13,31 zł za kg. To odpowiednio o 12 i 11 proc. drożej niż przed miesiącem i 28 i 27 proc. niż przed...

Od 2005 r. produkt jest na liście produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa, a od 2012 r. jest wpisany do rejestru Unii Europejskiej i uzyskał "Chronione Oznaczenie Geograficzne".

"Miejscowa legenda głosi, że mieszkańcy Korycina nauczyli się produkcji serów od Szwajcarów, których zaciężne oddziały wojskowe, zaangażowane po polskiej stronie podczas potopu szwedzkiego (1655–1660), brały udział w walkach na Podlasiu. Po wojnie niektórzy ranni żołnierze kurowali się w folwarku Kumiała w okolicach Korycina. Wieść niesie, że część z nich została w Polsce na stałe, przekazując miejscowej ludności tajemnicę produkcji żółtego sera z krowiego mleka" - podaje gmina Korycin na swojej stronie internetowej.

Dawniej ser koryciński wytwarzano zazwyczaj z dodatkiem soli, obecnie można dostać różne wersje np. z ziołami czy czosnkiem.

Książka o serze korycińskim ma być wsparta dotacją z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Będzie miała nakład ok. 1,5 tys. egzemplarzy.

Poleć
Udostępnij