Program Czyste Powietrze nie jest zagrożony. Fundusz wyjaśnia i zapewnia
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że program Czyste Powietrze nie jest zagrożony i będzie realizowany.
Fundusz zasypany został pytaniami w związku z wstrzymaniem naboru wniosków przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program "Czyste powietrze" trafi do kosza? Unia nie chce dać funduszy
"Informujemy, że program zachowuje swoje dotychczasowe założenia oraz główne cele jakimi są m.in. zmniejszenie emisji pyłów do powietrza poprzez likwidację nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych" - czytamy w wydanym komunikacie.
NFOŚiGW uspokaja, że wstrzymanie naboru ma jedynie charakter przejściowy i potrwa do przyszłego tygodnia. "Zmiany w zasadach programu związane są z połączeniem dwóch instrumentów finansowych mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery" - wyjaśnia.
- Wnioski złożone do 31 grudnia 2018 roku podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW i trwa podpisywane umów z beneficjentami. Środki finansowe przeznaczone na finansowanie programu nie są zagrożone - mówi Anna Król, wiceprezes NFOŚiGW.
Wszyscy, którzy planowali wymianę starych kotłów jak i termomodernizację domów, po wznowieniu naboru wniosków nadal będą mogli zatem ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach programu.
Przewidywane źródła finansowania to środki krajowe, będące w dyspozycji narodowego i wojewódzkich funduszy. Szacowana kwota na realizację projektu w 2019 r. wynosi około 1,3 mld zł.
Do końca grudnia 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w całym kraju przyjęły ponad 22 tysiące wniosków.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś