Pokrzywdzeni w sprawie "Ziarna" skorzystają z Funduszu Ochrony Rolnictwa? KPIR wskazuje na kluczowe daty
Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej (KPIR) zajął stanowisko względem uprawnień do rekompensat z Funduszu Ochrony Rolnictwa dla rolników poszkodowanych niewypłacalnością Grupy Producentów Rolnych „Ziarno”.
Ta głośna sprawa ciągnie się od 2019 roku, kiedy to ponad 800 rolników dowiedziało się, że spółka, z którą od lat współpracowali przy sprzedaży zbóż czy rzepaku, popadła w kłopoty. Zaległości wobec odstawiających swoje produkty gospodarzy sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Sprawą zajmuje się wciąż prokuratura. Czy jest jakieś światełko w tunelu dla poszkodowanych rolników?
Restrukturyzacja i upadłość
KPIR zwraca uwagę na Fundusz Ochrony Rolnictwa (FOR), który powstał 1 lipca br. wraz z wejściem w życie ustawy z 9 maja 2023 r. Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, ustawa przewiduje możliwość wypłaty rekompensat farmerom, którzy nie otrzymali zapłaty za dostarczone płody rolne na skutek niewypłacalności podmiotów dokonujących skupu.
Nie dostałeś zapłaty z powodu niewypłacalności skupu? Rusza Fundusz Ochrony Rolnictwa
„Wprowadzenie nowych przepisów dało nadzieje uzyskania przynajmniej częściowego zadośćuczynienia przez liczną grupę rolników poszkodowanych niewypłacalnością Grupy Producentów Rolnych ‘Ziarno’ sp. z o.o.” – przekonuje w stanowisku kujawsko-pomorski samorząd rolniczy.
Jak wskazuje, zgodnie z art. 22. ust 1 ustawy, w 2023 r. można złożyć wnioski o przyznanie rekompensaty w odniesieniu do podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Za niewypłacalność przepisy ustawy uznają wydanie przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości podmiotu skupowego, jak również wydanie postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego.
„W przypadku grupy ‘Ziarno’ wystąpiły oba powyższe zdarzenia prawne. Najpierw było prowadzone uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne otwarte postanowieniem Sądu Rejonowego w Toruniu z 5 lutego 2020 r, które na skutek odrzucenia przez wierzycieli układu zostało umorzone, a następnie postanowieniem z 24 maja 2022 r. tenże sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości” – wylicza KPIR.
Kluczowa interpretacja daty
Według niej kluczowe znaczenie dla realizacji uprawnień do rekompensat przez pokrzywdzonych wierzycieli „Ziarna” będzie miało rozstrzygniecie następującej kwestii: datę którego z powyższych postanowień przyjmie się za datę powstania stanu niewypłacalności. W przypadku uznania, że datą tą jest już wydanie postanowienia o otwarciu postępowania układowego, rekompensaty nie będą się należały. Natomiast w przypadku uznania, że wiążącą jest data ogłoszenia upadłości (24 maja 2022 r.), odszkodowania będą mogły zostać uruchomione.
Magazyny upadłego "Ziarna" na ziarno? Izba sugeruje resortowi ich wykupienie
„W ocenie Zarządu KPIR za wiążącą datę powstania niewypłacalności Grupy Producentów Rolnych ‘Ziarno’ sp. z o.o. należy uznać datę ogłoszenia upadłości, to jest 24 maja 2022 r., przypadającą w okresie, do którego odwołuje się ustawa (od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.), przewidując możliwość przyznania rekompensat w 2023 r. Bez znaczenia prawnego powinna pozostawać natomiast kwestia nieudanego postępowania restrukturyzacyjnego, prowadzonego w latach 2020-2021, wiele miesięcy przed wejściem w życie ustawy. Miejmy nadzieję że powyższą interpretację przyjmie również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy rozpatrywaniu wniosków rolników poszkodowanych przez upadłość Grupy Producentów Rolnych ‘Ziarno’” – brzmi stanowisko Izby.
Jak w nim przypomniano, od 1 do 31 sierpnia producenci rolni mogą złożyć wniosek o wypłatę rekompensaty z FOR w oddziale terenowym KOWR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś