Na szukanie wód termalnych samorządy dostaną 100 procent dotacji
Na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczy dla samorządów lub ich związków 70 mln zł.
Program priorytetowy "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" dotyczy geotermii, czyli wsparcia wykonania pierwszego otworu badawczego, służącego rozpoznaniu pod kątem efektywnego wykorzystania wód termalnych.
Wody termalne mają niewykorzystany potencjał. Instytucje zapowiadają pomoc
Nabór wniosków w ramach drugiego konkursu opartego na tym programie odbędzie się od 3 stycznia do 30 czerwca 2022 r.
"Po rozstrzygnięciu I konkursu program został zmieniony, w szczególności w zakresie załączników. Jako główną zmianę, należy wykazać wykluczenie możliwości dofinansowania otworów głębszych niż 3500 m. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie niezbędne jest zatem dokładne zapoznanie się z aktualną treścią programu, co pozwoli na wyeliminowanie błędów w składanych wnioskach" - wskazuje NFOŚiGW.
Zainteresowane samorządy, po przygotowaniu wniosków, mogą je składać za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie ("GWD") dostępnego na stronie internetowej Funduszu. Złożone aplikacje będą oceniane w oparciu o kryteria dostępu oraz kryteria jakościowe dopuszczające - wyszczególnione w programie priorytetowym - i zgodnie z wytycznymi określonymi w regulaminie.
Po ocenie wniosków, w ramach dostępnej alokacji środków, stworzona zostanie lista rankingowa, która stanowić będzie podstawę do udzielenia i zatwierdzenia dofinansowania. Następnie podpisywana będzie umowa o dofinansowanie, stanowiąca podstawę do realizacji przedsięwzięcia. Szczegóły są dostępne tutaj.
OZE mogą przynieść rolnikom dodatkowe dochody
- Potrzebujemy rozwoju OZE w Polsce, a w szczególności rozwoju geotermii, jako naszego naturalnego, rodzimego zasobu. Niemal połowa obszaru kraju zawiera potencjał geotermalny i trzeba go uruchomić, rozpoczynając od przeprowadzenia prac poszukiwawczo-rozpoznawczych, czyli wykonania odwiertu badawczego. Temu służyć będzie ogłaszany teraz program. Do poszukiwań nadaje się dość szeroki obszar zbadany już wstępnie pod kątem zagospodarowania gorących wód: to Podhale oraz pas ciągnący się od Szczecina aż po Góry Świętokrzyskie. Musimy umiejętnie zewidencjonować, a zaraz potem wykorzystać ten potencjał - podkreśla dr Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska oraz główny geolog kraju.
Jak dodaje, Polityka energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii szczególnie w ciepłownictwie systemowym. Jest to bowiem "czysta energia", niezależna od warunków pogodowych, równomierna w skali roku.
- Eksploatacja geotermii wiąże się także z eliminowaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a to jest dla nas szczególnie ważne przy intensywnych staraniach o czyste powietrze - zaznacza wiceminister Dziadzio.
- Przy wysokiej temperaturze wody i wydajności uzyskamy potencjalną możliwość zeroemisyjnej produkcji energii elektrycznej, natomiast wody o niższej temperaturze mogą być wykorzystywane z powodzeniem w ciepłownictwie - przekonuje Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl