Ministrowie rozmawiali o wyrównaniu dopłat i walce z ASF
Wyrównanie dopłat w rolnictwie oraz bliska współpraca Polski i Niemiec w zakresie zwalczania ASF były tematami spotkania ministrów rolnictwa Polki i Niemiec - Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Julii Klöckner.
Rozmowy odbyły się w Berlinie w inicjatywy polskiego polityka. Jego zdaniem przyszła wspólna polityka rolna, musi zapewnić rentowność gospodarstw i żywotność obszarów wiejskich, spełniając jednocześnie oczekiwania społeczeństw szczególnie w zakresie ochrony środowiska.
W budżecie UE musi być więcej pieniędzy na rolnictwo
"Potrzebny będzie na realizację tych celów adekwatny budżet. Rolnicy powinni otrzymać odpowiednie zachęty finansowe na realizację społecznie oczekiwanych działań w zakresie klimatu i środowiska" - powiedział Ardanowski, cytowany w komunikacie resortu.
Minister podkreślił, że dla Polski priorytetem jest wyrównanie dopłat bezpośrednich w tej perspektywie finansowej. Nie ma merytorycznego i politycznego uzasadnienia dla dalszego utrzymywania w UE zróżnicowanych płatności bezpośrednich. Stawki płatności wynoszą od 550 euro na hektar do 202 euro/ha.
- Wynagradzanie rolników i państw członkowskich za produkcję roślinną o wysokiej intensywności oraz obsadę zwierząt z odległych okresów produkcji rolniczej - sprzed 30 lat - nie odpowiada obecnym celom wspólnej polityki rolnej" - argumentował szef resortu.
Julia Klöckner wskazywała z kolei na bardziej złożoną kwestię dopłat bezpośrednich oraz ich rolę w odniesieniu do różnic w kosztach ziemi i pracy pomiędzy krajami.
Ardanowski: nie można utrzymywać różnic w dopłatach
Jednocześnie podkreśliła, że dla Niemiec problemem są dopłaty powiązane z produkcją, finansowane w wielu krajach. Zaproponowała dalsze, szczegółowe dyskusje na ten temat w grupie ekspertów.
Niemiecka minister podniosła sprawę walki z ASF i wyraziła gotowość do ścisłej współpracy w zakresie zwalczania choroby oraz przekazania technicznych propozycji działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF.
Ardanowski zauważył, że Polska z wirusem zmaga się już od 6 lat przeznaczając znaczne środki na jego zwalczania. Politycy ustalili, że na forum UE należy przeprowadzić dyskusję dotyczącą walki z ASF oraz wsparcia finansowego w tym zakresie ze strony Brukseli.
Polska podkreśliła, że należy także wypracować lepsze mechanizmy pomocowe dla sektora wieprzowiny, w tym dla gospodarstw dotkniętych skutkami ASF.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś