Izby rolnicze mówią jednym głosem. Mają kilka postulatów
Między innymi ustanowienia rekompensat z budżetu państwa dla rolników gospodarujących na obszarach Natura 2000 domaga się Porozumienie Izb Polski Południowo-Wschodniej.
W jego skład wchodzą izby rolnicze: lubelska, małopolska, podkarpacka, świętokrzyska oraz śląska. Ich przedstawiciele podczas lipcowego spotkania poruszali aktualne kwestie dotyczące rolnictwa.
Zajmowali się m.in. projektem nowelizacji ustawy o izbach rolniczych autorstwa klubu Kukiz ’15. Skrytykowali brak konsultacji tego aktu z rolniczym samorządem oraz zawarte w nim rozwiązania.
Rolnicy na Zamojszczyźnie boją się importu rzepaku i zboża z Ukrainy
Poza tym na posiedzeniu przyjęto wnioski, które mają trafić do ministerstwa rolnictwa. I tak zdaniem reprezentantów poszczególnych wojewódzkich izb trzeba zmienić tegoroczną ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Chodzi o to, by spod zmieszczonych tam rygorów wyłączyć obrót nieruchomościami rolnymi o powierzchni do 1 ha włącznie.
Pszenica z Ukrainy zaleje polski rynek?
Trzeci dotyczy wprowadzenie szczegółowego monitoringu importu zboża z Ukrainy (resort już zapowiedział kontrole w tym zakresie), a czwarty - ustanowienia wyodrębnionych obszarów OSN, a nie obejmowanie nimi całego kraju.
Kolejny wniosek to przywrócenie do żywienia krzyżowego trzody chlewnej i drobiu mączki mięsno-kostnej. A ostatni - zróżnicowanie wielkości dopłat do roślin wysokobiałkowych.
"Dla roślin strączkowych wysokobiałkowych przeznaczonych na cele paszowe zwiększyć wielkość dopłaty, a zmniejszyć wysokość dopłaty do roślin strączkowych wysokobiałkowych przeznaczonych na nawóz zielony" - brzmi postulat.