GUS: ceny towarów i usług w maju podobne jak w kwietniu
W minionym miesiącu najbardziej potaniały warzywa i tłuszcze zwierzęce. Tańsze były też jaja, mleko, sery i mięso. Podrożały za to owoce i cukier.
"W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny w zakresie transportu (o 0,6 proc.) i mieszkania (o 0,1 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,05 p. proc. i 0,02 p. proc." - napisano w komunikacie Urzędu.
W porównaniu z majem ub. roku spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 0,9 proc. Najbardziej potaniał transport (o 8,0 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (o 2,2 proc.). Staniały też odzież i obuwie (o 4,9 proc.). Więcej niż w maju ub. roku płaciliśmy za to za łączność (o 4,6 proc.), o 0,6 proc. więcej kosztowało nas utrzymanie mieszkania.
Żywność w hipermarketach się marnuje. Ustawa o przeciwdziałaniu
W stosunku do kwietnia w maju najbardziej potaniały warzywa (o 2,8 proc.) i tłuszcze zwierzęce (o 1,2 proc.). Tańsze były też jaja, mleko i sery (przeciętnie o 0,7 proc, w tym jaja - o 1,1 proc., sery i twarogi - o 1,0 proc., mleko - o 0,5 proc, a jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,1 proc.).
Mniej niż w kwietniu płaciliśmy za mięso (przeciętnie o 0,6 proc., w tym mięso drobiowe - o 1,9 proc., wieprzowinę - o 1,2 proc. Nie zmieniły się ceny wołowiny, choć o 0,2 proc. więcej niż w kwietniu trzeba było zapłacić za cielęcinę, a o 0,1 proc. za wędliny.
Spadły za to ceny makaronów i produktów makaronowych (o 0,3 proc,.), potaniały też ryby i owoce morza oraz tłuszcze roślinne (po 0,1 proc.). Droższe niż w kwietniu były za to owoce (o 7,2 proc), ryż (o 0,7 proc.), czekolada oraz mąka (po 0,6 proc.). Wyższe były także ceny cukru (o 0,2 proc.) i pieczywa (o 0,1 proc.).
Staniały (o 0,2 proc.) napoje bezalkoholowe, obniżyły się też ceny soków owocowych (o 0,4 proc.), wód mineralnych i źródlanych (o 0,3 proc.), a także kawa (o 0,1 proc.). Więcej niż w kwietniu trzeba było zapłacić za kakao i czekoladę w proszku (o 0,8 proc.), soki warzywne i owocowo-warzywne (o 0,3 proc.) i herbatę (o 0,2 proc.).
Wzrosły ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.). Wyższe były opłaty za usługi kanalizacyjne (o 0,6 proc.), zaopatrywanie w wodę (o 0,5 proc.) i wywóz śmieci (o 0,4 proc.). Podniesiono też opłaty za najem mieszkania (o 0,2 proc.).
Ceny nośników energii były niższe niż w kwietniu (przeciętnie o 0,1 proc, w tym opał - o 0,4 proc., gaz - o 0,2 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu cenach energii elektrycznej oraz wzroście cen energii cieplnej - o 0,1 proc.).