500+ a dopłaty bezpośrednie. Sąd wydał ważny wyrok

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2019,15:10 Aktualizacja: 17-04-2019,19:41
A A A

Czy unijne dopłaty bezpośrednie należy wliczać do dochodu określanego w ramach przyznawania świadczenia wychowawczego, czyli słynnego 500+? Według Naczelnego Sądu Administracyjnego - nie.

Przy staraniu się o świadczenie na pierwsze dziecko, obowiązuje limit dochodu dla rodziny - w przeliczeniu na osobę to maksymalnie 800 zł. Jeśli rząd zrealizuje swoje zapowiedzi, za jakiś czas świadczenie będzie wypłacane na każdą pociechę.

500 plus, program rodzian 500 plus, wieś, pieniądze dla dzieci na wsi

Rodzina 500 plus: wiemy, gdzie trafia większość pieniędzy

60 procent środków z programu Rodzina 500 plus trafia na wieś - powiedział w sobotę w Bądkowie (woj. kujawsko-pomorskie) wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Gdyby był to odpis od PIT, to znów stworzyłaby się bariera...

Póki co jednak ośrodki pomocy społecznej opierają się na wyliczaniu dochodów.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita" zasady tego wyliczania są niejasne, dlatego spory trafiają na wokandy, a jeden z nich - dotyczący rolników - rozstrzygnął właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o decyzję odmawiającą przyznania 500+ z uwagi na przekroczony limit dochodowy.

Samorząd przy sumowaniu dochodów familii uwzględnił m.in. dotacje unijne z systemów wsparcia bezpośredniego (płatność cukrową i obszarową).

Zdaniem drugiej strony nie powinien tego zrobić, a błąd miał polegać na niewłaściwej interpretacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Tę interpretację potwierdził jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Za to NSA, gdzie trafiła skarga na rozstrzygnięcie WSA, przyznał rację rolnikom.

ochotnicza straż pożarna, osp, psl, straż pożarna, Paweł Bejda

PSL chce 500+ dla strażaków ochotników

Wprowadzenie świadczenia 500 plus dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych - to jedna z głównych propozycji legislacyjnych Polskiego Stronnictwa Ludowego na pierwsze półrocze 2018 roku. Ludowcy chcieliby, aby druhowie...

Choć przepisy dotyczące kryterium dochodowego stanowią, że gdy rodzina uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego i pozarolnicze, sumuje się je, to zdaniem NSA dopłaty unijne nie mieszczą się w katalogu dochodów pozarolniczych, które mogą być doliczone do rolniczych. Nie ma tu wyraźnej podstawy prawnej. Dlatego wyrok gliwickiego WSA został uchylony.

"Jak tłumaczyła sędzia sprawozdawca Jolanta Górska, gdy chodzi o dochód z gospodarstwa rolnego, to ustawodawca przyjmuje pewną fikcję prawną. Jest to rodzaj ryczałtu oparty na wyliczeniach GUS. W praktyce nie ma znaczenia, czy gospodarstwo przyniosło zysk, czy nie" - relacjonuje "Rzeczpospolita".

Komentujący rozstrzygniecie dla dziennika radca prawny Łukasz Widomski (pełnomocnik skarżącej) zaznaczył, że ma ogromne znaczenie dla wszystkich rolników, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich.

Jak podkreślił, odmawianie 500+ ze względu na doliczenie do kryterium dochodowego rolniczych dopłat z UE stało się powszechną praktyką, właśnie po uchylonym przez NSA wyroku WSA w Gliwicach. Teraz powinno się to zmienić. Zwłaszcza, że wyrok NSA jest prawomocny.
 

Poleć
Udostępnij