40 lat temu rozpoczął się strajk chłopski
W Bydgoszczy obchodzono 40. rocznicę rozpoczęcia strajku chłopskiego. Bohaterowie tamtych dni zebrali się m.in. na ulicy Dworcowej 87 przy tablicy upamiętniającej wydarzenie.
16 marca 1981 roku rano gospodarze zajęli mieszczącą się tam siedzibę władz wojewódzkich Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i ogłosili strajk okupacyjny.
Rząd powołuje Narodowy Instytut Kultury Ludowej Dziedzictwa Wsi
Cztery dni później na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy przybyła grupa związkowców, którzy przedstawili postulaty uczestników strajku chłopskiego. Działacze zostali siłą wyprowadzeni z budynku przez funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO).
Trzech z nich - Jan Rulewski, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność"; działacz związku Mariusz Łabentowicz i Michał Bartoszcze, działacz chłopski zostali dotkliwie pobici i trafili do szpitala.
Odstąpiono jednocześnie od usunięcia strajkujących działaczy chłopskich z bydgoskiej siedziby WK ZSL i podjęto z nimi rozmowy.
17 kwietnia 1981 roku negocjacje zakończyły się zawarciem tzw. porozumienia bydgoskiego, w którym władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej Solidarności. Do rejestracji NSZZ RI "Solidarność" doszło 12 maja 1981 r.
Podczas obchodów 40. rocznicy wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował tekę edukacyjną "O wieś polską wolną, niezależną, samorządną. Od PSL do NSZZ RI 'Solidarność' (1944-1989)". Podkreślono, że nie zawsze doceniany wkład mieszkańców wsi w walkę o wolność i sprawiedliwość, w tej tece został przedstawiony najlepiej, jak tylko można.
W Bydgoszczy podpisano ponadto porozumienie pomiędzy IPN i Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Współpraca obejmie m.in. badania naukowe i organizację wydarzeń.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl