Polska bezpowrotnie straciła szansę na wielką inwestycję

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-12-2015,9:05 Aktualizacja: 12-12-2015,9:18
A A A

Brytyjski producent samochodów luksusowych Jaguar Land Rover (JLR) podpisał w piątek ze słowackim rzędem porozumienie w sprawie zbudowania swej fabryki w mieście Nitra w zachodniej Słowacji, w co zainwestuje w pierwszej fazie 1,1 mld funtów.

Fabryka ma produkować początkowo 150 tys. samochodów rocznie przy zatrudnieniu około 2800 ludzi.

Przemysł samochodowy jest obecnie jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Słowacji, wytwarzając 43 proc. wartości jej produkcji przemysłowej i 12 proc. jej produktu krajowego brutto.

piechocinski

Piechociński: zbyt duże oczekiwania inwestorów fabryki Jaguara

Początkowe oczekiwania inwestora fabryki Jaguara w Polsce dot. pomocy publicznej przekraczały to, co budżet przewidział dla 54 projektów zapewniających 40 tys. miejsc pracy - zauważył wicepremier Janusz Piechociński. Dodał, że hindusi...
- Słowacja ma bardzo dobrą pozycję na rynku produkcji pojazdów samochodowych. Macie dobrą opinię ze względu na wysoką jakość produkcji. Jest to istotny krok w naszej globalnej strategii po inwestycjach w Wielkiej Brytanii, Chinach i Indiach. Europa jest dla nas obecnie największym rynkiem - powiedział dziennikarzom w Bratysławie po podpisaniu porozumienia prezes JLR Ralf Speth.

Dodał, że fabryka w Nitrze ma podjąć działalność w 2018 roku.

Według słowackiego ministra gospodarki Vazila Hudaka zawarta umowa przewiduje możliwość podwojenia produkcji do 300 tys. samochodów, co zwiększyłoby wartość inwestycji o 520 mln euro i zapewniło 1066 dodatkowych miejsc pracy.

- To wielki sukces dla Słowacji. Na naszą korzyść rozstrzygnęło kilka kluczowych czynników. Jesteśmy przekonani, że mamy wykwalifikowaną siłę roboczą. Słowacja ma stabilne i wysokiej jakości środowisko dla przedsiębiorczości - powiedział słowacki premier Robert Fico.

Słowacki skarb państwa zapewni JLR dotację w wysokości 130 mln euro, co odpowiada 9 proc. wartości inwestycji w Nitrze. Jak zaznaczył Hudak, dalsze dotacje będą możliwe w razie zwiększenia potencjału produkcyjnego fabryki, której budowa ma się rozpocząć w kwietniu przyszłego roku.

Volkswagen, Maciej Grabowski, pomiar emisji spalin

Do Polski trafiło tysiące kwestionowanych samochodów VW

Maciej Grabowski, minister środowiska poinformował, że na polski rynek wprowadzono ponad 139 tys. kwestionowanych samochodów koncernu Volkswagen. Szef resortu wyjaśnił, że jeśli chodzi o samochody wyposażone w silniki dieslowskie oznaczone...
O inwestycję Jaguara ubiegały się początkowo poza Słowacją również Polska, Czechy, Węgry i Turcja. Krąg ten zawęził się później do Polski i Słowacji. Pieczętujący rozstrzygnięcie list intencyjny JLR i słowackie władze podpisały w sierpniu bieżącego roku.

Ówczesny polski wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oświadczył wtedy na konferencji prasowej, że początkowe oczekiwania inwestora w sprawie pomocy publicznej przekraczały to, co budżet przewidział dla 54 projektów zapewniających 40 tys. miejsc pracy.

JLR, którego właścicielem jest indyjska spółka Tata Motors ma już fabrykę w Chinach oraz kończy budowę swych zakładów w Brazylii w ramach globalnej ekspansji. W Anglii JLR ma swe zakłady w należących do aglomeracji Birmingham miejscowościach Castle Bromwich i Solihull oraz w Halewood koło Liverpoolu.

Licząca 5,5 mln mieszkańców Słowacja wyprodukowała w ubiegłym roku 971 tys. samochodów osobowych, zajmując pod tym względem siódme miejsce w Europie.

Zakłady Volkswagena w Bratysławie wypuściły na rynek 394 tys. pojazdów, fabryka Kia koło Żyliny 323 tys., a wytwórnia PSA Peugeot w Trnawie na południowym zachodzie Słowacji 254 tys.

Poleć
Udostępnij