Zakończył się protest w Inowrocławskich Kopalniach Soli
Związki zawodowe Inowrocławskich Kopalń Soli (IKS) "Solino" zawarły porozumienie z zarządem spółki, przedstawicielami jej właściciela, czyli PKN Orlen, oraz Ministerstwa Skarbu Państwa. Zakończył się tam trwający 94 dni rotacyjny protest głodowy.
O podpisaniu ostatecznych uzgodnień m.in. w sprawach pracowniczych i rozwoju IKS oraz o zakończeniu protestu poinformowały strony porozumienia.
Właścicielem IKS, gdzie w wyeksploatowanych kawernach solnych znajdują się podziemne magazyny strategicznych dla państwa rezerw ropy naftowej i paliw gotowych jest PKN Orlen.
Działające w inowrocławskiej spółce związki domagały się m.in. przywrócenia wypowiedzianego układu zbiorowego, odwołania zarządu oraz niezależnej kontroli stanu infrastruktury podziemnych magazynów. Ich zdaniem magazyny te nie spełniają funkcji, do której zostały utworzone.
W zawartym porozumieniu ustalono m.in., powołanie zespołu, którego "przedmiotem pracy będzie strategia oraz dalszy rozwój IKS" - podała spółka. W skład zespołu oprócz przedstawicieli IKS oraz PKN Orlen wejdą także przedstawiciele związków zawodowych.
Ustalono również, że do 31 grudnia 2015 r. zostanie opracowany nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, a do tego czasu obowiązywały będą dotychczasowe zasady wynagradzania. Informacje o zapisach porozumienia potwierdził resort skarbu.
"Nad wypracowaniem nowego układu zbiorowego prowadzone będą negocjacje. Zespół, który ma zostać powołany, zajmie się opracowaniem strategii spółki oraz dalszego rozwoju kopalń IKS. Idziemy więc w długofalowe rozwiązania" - powiedział PAP przewodniczący NSZZ "Solidarność" w IKS Jerzy Gawęda.
Podkreślił, iż ważnym elementem porozumienie jest zgoda na to, by w sprawach gospodarczych, dotyczących przyszłości i rozwoju spółki, uczestniczyły związki zawodowe. "To był dla nas kluczowy punkt" - oświadczył.
Gawęda dodał, że w ramach porozumienia ustalono także sposób wzajemnego komunikowania się związków IKS z przedstawicielami PKN Orlen. "W przypadku, gdyby dochodziło do jakiś problemów i nie można ich byłoby w spółce rozwiązać, jest wskazana szybka ścieżka działań i kontaktów z akcjonariuszem" - wyjaśnił. Gawęda poinformował także, że w sprawie audytu infrastruktury podziemnych magazynów ropy i paliw IKS, komisja krajowa NSZZ "Solidarność" złożyła wniosek "o przeprowadzenie szerokiej kontroli" przez NIK.
Rozmowy między związkami IKS, zarządem spółki, przedstawicielami PKN Orlen i Ministerstwa Skarbu Państwa prowadzono w piątek. Wcześniej, w czwartek, kilkudziesięciu pracowników IKS rozpoczęło okupację wydziału konfekcjonowania spółki, solidaryzując się z prowadzącymi tam od ponad trzech miesięcy protest głodowy. Zarząd spółki uznał wtedy okupację za niezgodną z prawem.
Powodem rozpoczęcia protestu w IKS było wypowiedzenie przez PKN Orlen pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r., w tym w części inwestycyjnej, przewidującej doprowadzenie budowanych tam podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej.
Związki informowały, że z wcześniejszych dokumentów kontrolnych podziemnych magazynów IKS wynika, że dokonano tam zmiany parametrów tłoczeń, i obecnie nie wypełniają one parametrów do składowania strategicznych dla państwa rezerw ropy i paliw.
W czasie protestu dochodziło wielokrotnie do rozmów między związkami IKS a przedstawicielami pracodawcy, w tym zarządu spółki i PKN Orlen oraz z udziałem wojewody kujawsko-pomorskiej.
W grudniu 2014 r. zarząd IKS przedstawił m.in. analizę krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dot. podziemnych magazynów spółki w Górze, gdzie przechowywane są zapasy interwencyjne ropy i paliw w 10 kawernach o łącznej pojemności ponad 5,37 mln metrów sześc.
Według tej analizy, wszystkie tamtejsze kawerny posiadają orzeczenia i ekspertyzy o ich technicznej sprawności i szczelności, a potencjał magazynowy na poziomie ponad 6,13 mln m sześc. "jest maksymalną i optymalną pojemnością tego magazynu, pozwalającą na jego sprawne i bezpieczne funkcjonowanie przez wiele lat".