Spore zmiany w światowym handlu pszenicą. Polska i UE dużo tracą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2017,13:20 Aktualizacja: 28-09-2017,13:37
A A A

W bieżącym roku - po dynamicznej pierwszej połowie sezonu 2016/17 - znacznie spowolnił eksport pszenicy z Polski. Z danych resortu rolnictwa wynika, że od stycznia do lipca sprzedaliśmy zaledwie 1,73 mln ton ziarna. To o 32 proc. mniej niż przed rokiem.

Analitycy PKO Banku Polskiego oczekują, że trend ten utrzyma się również w drugiej połowie roku, mimo niskich zapasów w kraju na początku sezonu 2017/18, odbudowy produkcji w Unii Europejskiej, wysokiej ubiegłorocznej bazy odniesienia oraz wyższych zbiorów.  

Izba Zbożowo-Paszowa, zboża, skup ziarna, pszenica, jęczmień, kukurydza, ceny zbóż

Rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna

Handel zbożem jest dość umiarkowany bowiem rolnicy nadal nie chcą sprzedawać ziarna po obecnych cenach. Na sprzedaż decydują się jedynie ci, którzy mają zobowiązania podatkowe - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Według izby, zapotrzebowanie na...

Spadek eksportu pszenicy (aż o 49 proc.) dotyczył jednak całej UE. To przede wszystkim efekt niższego wywozu ziarna do krajów afrykańskich. Mniejsza podaż na rynku unijnym sprawiła, że państwa z Afryki i Azji przekierowały swoją uwagę na USA, Rosję i eksporterów z półkuli południowej.

Według ekspertów International Grain Council wywóz pszenicy z Rosji w wzrósł w pierwszym półroczu o 21 proc., USA o 45 proc., Argentyny o 17 proc, zaś z Australii aż o 70 proc.

W sezonie 2017/18 układ sił w światowym handlu może jednak jeszcze zmienić się w wyniku spadku produkcji w Stanach Zjednoczonych (o 24,7 proc.) oraz w Australii (o 33 proc.) przy jednoczesnym, sporym wzroście w Rosji i UE (odpowiednio o 11,7 i 2,4 proc.).

Amerykański Departament Rolny podaje, że globalne wysyłki pszenicy w bieżącym roku handlowym zmniejszą się o 0,9 proc. Duże dostawy z Rosji do krajów Afryki Północnej mogą osłabić popyt na unijne ziarno, ale w pierwszym półroczu 2018 roku dynamika eksportu ze Wspólnoty może przyspieszyć.
 

Poleć
Udostępnij