Rosyjska pszenica zalewa Unię
Od początku bieżącego sezonu na wysokim poziomie utrzymuje się eksport rosyjskiej pszenicy - wynika z najnowszych danych Międzynarodowej Rady Zbożowej.
W lipcu i sierpniu ten wielki kraj sprzedał 8,55 mln t ziarna, czyli aż o 58 proc. więcej rok do roku - informują analitycy PKO Banku Polskiego. Zapotrzebowanie na rynku UE, spowodowane ograniczeniem wewnętrznej podaży sprawiło, że istotnie zwiększyły się dostawy tego zboża właśnie z Rosji.
Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż. Czekają na lepsze ceny
W omawianych miesiącach do Wspólnoty trafiło łącznie 245 tys. t, czyli 7,5-krotnie więcej w skali roku.
Jednocześnie widoczne jest ograniczanie eksportu pszenicy przez kraje UE. Od lipca do 21 października sprzedaż ziarna z Unii wyniosła 5,02 mln t (-23 proc.), zaś import w tym czasie zwiększył się o 47 proc. do 1,43 mln t. Wysyłki od początku sezonu 2018/19 wyraźnie spowolniły z powodu malejących zapasów.
Biorąc pod uwagę zmiany w rosyjskiej produkcji zbóż i prognozy handlu dla tego kraju w bieżącym roku handlowym można oczekiwać, że dostawy do Wspólnoty będą stopniowo maleć.
Dodatkowo, oczekiwania te mogą wzmocnić prognozy mniejszego eksportu pszenicy z Australii, które przekierować mogą część dostaw rosyjskich na rynki azjatyckie.
Międzynarodowa Rada Zbożowa w październiku dość mocno obniżyła prognozy w tym kraju z 19,1 do 16,6 mln t, co oznacza najniższą produkcję od sezonu 2007/2008.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś