Pszenica nieco potaniała, łatwiej o zakup ziarna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2022,12:20 Aktualizacja: 06-04-2022,12:24
A A A

W ostatnich dniach wzrosła podaż ziarna - szczególnie pszenicy - na krajowym rynku. Spadły notowania zbóż i rzepaku na giełdach światowych - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Ogłoszenie przez Rosję "końca pierwszej fazy operacji" na Ukrainie i zapowiedzi drastycznego ograniczenia działań bojowych m.in. na kierunku kijowskim wywołały silne spadki cen ziarna zbóż i rzepaku na giełdach światowych. Tym samym stawki oferowane przez eksporterów z dostawą do krajowych portów także spadły.

bezpieczeństwo żywnościowe Polski, wojna w Ukrainie, Mariusz Dziwulski, rynek zbóż, oleje roślinne

Zahamowanie wzrostu cen produktów rolnych mało prawdopodobne

Wojna na Ukrainie nie zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu w Polsce - zapewnia Mariusz Dziwulski, analityk PKO Banku Polskiego. Zaznaczył jednak, że w obecnej sytuacji możliwości ograniczenia wzrostu cen produktów rolnych są znikome. Według...

Do kraju cały czas dociera ukraińska kukurydza drogą kolejową, której import dotychczas wyniósł kilkadziesiąt tysięcy ton. Ziarno jest chętnie kupowane przez wytwórnie pasz, gdyż jest stosunkowo tania.

Ukraińska kukurydza na wschodniej granicy kosztuje 280 dolarów za tonę. W centrum kraju, po uwzględnieniu kosztów przeładunku i transportu trzeba zapłacić już ok. 1350-1360 zł/t, ale to mniej niż kosztuje krajowe ziarno (1450-1550 zł/t). W ocenie Izby jakość ukraińskiego ziarna jest zadowalająca.

W ubiegłym tygodniu cena pszenica konsumpcyjna na krajowym rynku wyniosła 1650-1750 zł/t, paszowej 1580-1700 zł/t, żyta konsumpcyjnego 1200-1330 zł/t, kukurydzy 1450-1550 zł/t; rzepaku 4200-4600 zł/t.

Według ekspertów IZ-P w marcu eksport pszenicy drogą morską był nieco większy od spodziewanego wcześniej i wyniósł około 150 tys. ton. Znaczny był wywóz kukurydzy, który mógł wynieść 120-130 tys. ton.

Hatem Tageldin, Ryszard Bartosik, pszenica, handel ziarnem, wojna w Ukrainie

Egipt jest zainteresowany zakupem polskiego ziarna

Stan i perspektywy rozwoju polsko-egipskiej współpracy w rolnictwie były tematem rozmowy Hatema Tageldina, ambasadora Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce i Ryszarda Bartosika, wiceministra rolnictwa. Egipt jest zainteresowany zakupem...

"Oceniamy, że w pierwszych 9 miesiącach bieżącego sezonu (lipiec 2021-marzec 2022) łączny eksport pszenicy z kraju wyniósł około 2 mln ton, tj. o 1,2 mln ton mniej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Z kolei wywóz kukurydzy wyniósł około 1,7 mln ton - o ok. 0,3 mln ton więcej rok  do roku" - wskazali analitycy.

Notowana w ostatnich dniach spora korekta cen zbóż na giełdach światowych oraz wyraźne umocnienie złotego do głównych walut wpłynęły na osłabienie cen ziarna z dostawą do portów z przeznaczeniem na eksport.

Pszenica wyraźnie potaniała na giełdach w Chicago i Paryżu. Zapowiedzi kontynuacji eksportu rosyjskiej pszenicy zmniejszyły obawy o globalny niedobór ziarna. "Niektórzy analitycy oceniają, że Rosja wypełni swój kontyngent eksportowy na pszenicę do końca sezonu, pomimo problemów finansowych spowodowanych zachodnimi sankcjami, podczas gdy zwiększony eksport z Indii ma częściowo zrekompensować zablokowane dostawy z Ukrainy" - informuje Izba.
 

Poleć
Udostępnij