Pszenica na południu drożeje szybciej niż w pozostałych regionach
W listopadzie tona pszenicy konsumpcyjnej kosztowała średnio 674 zł i była o 12 zł (1,8 proc.) droższa niż w październiku - wynika z najnowszych danych zebranych przez resort rolnictwa.
Najbardziej stawki poszły w górę (18 zł/t) w województwach południowych, w północnych i zachodnich (12 zł/t), zaś najmniej w centralno-wschodnich (6 zł/t). Dość interesująco przestawia się natomiast porównanie cen w relacji rocznej - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Mała podaż zbóż na krajowym rynku. Pszenica sporo podrożała
W ubiegłym miesiącu pszenica konsumpcyjna w kraju była o 27 zł/t droższa niż przed rokiem. Zmiana ta prawdopodobnie jest wynikiem nieznacznie gorszych światowych zbiorów tego zboża. Ciekawa jest jednak dynamika stawek w rozkładzie regionalnym.
W województwach południowych w analizowanym okresie pszenica konsumpcyjna podrożała aż o 53 zł/t, w północnych i zachodnich o 26 zł/t, a w centralnych i wschodnich jedynie o 11 zł/t.
Zdaniem ekspertów może to wynikać z mniejszego znaczenia eksportu za pośrednictwem portów w zagospodarowaniu krajowej podaży ziarna w bieżącym sezonie. Tym samym, koszty transportu na Wybrzeże nie wpływają tak istotnie na kształtowanie się cen na bramie gospodarstwa jak rok temu.
Na południu kraju jakość tegorocznej pszenicy jest prawdopodobnie lepsza niż w regionach północnych, co też zmniejsza regionalne zróżnicowanie cen.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś