Przetwórcy winią rolników. Wyprodukowali... za dużo owoców
Producenci owoców miękkich załamują ręce. Ceny skupu nie pokrywają kosztów produkcji i zbioru. Wielu z nich mówi, że najbardziej opłacalne rozwiązanie to pozostawienie owoców na drzewach i krzakach.
Sadownicy i plantatorzy przeklinają tegoroczny sezon. Ich towaru nie da się przechowywać miesiącami, jak choćby jabłek i owoce muszą zostać przetworzone jak najszybciej od zerwania. Ci, którzy swoich plonów nie zebrali stracili często główne źródło utrzymania - informuje "Gazeta Wyborcza".
Koniec przepakowywania owoców i warzyw. Posypią się kary
Z kolei "Rzeczpospolita" podaje, że przetwórcy, którzy są obwiniani o oferowanie niskich kwot, bądź nieskupowanie towaru odpowiedzialność przerzucają na sadowników. Ich zdaniem wyprodukowali więcej owoców, niż potrzebuje rynek i teraz oczekują, że ktoś je kupi za godziwe pieniądze.
Problemem polskich plantatorów jest przede wszystkim rozproszenie. Małe, kilkuhektarowe, niezrzeszone w grupach producenckich gospodarstwa zdane są głównie na siebie. Z drugiej strony z nikim nie uzgadniają, czy posadzą maliny, porzeczki, czy wiśnie.
W efekcie dochodzi do sytuacji, w której, jak mówią przetwórcy "na rynku pojawia się nadmiar jednej grupy towarów, podczas gdy w innych nie ma takiego problemu".
Po protestach rolników premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. utworzenie krajowej grupy spożywczej. Narodowy Holding Spożywczy ma być alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji.
Uczestnicy rynku rolnego są jednak podzieleni w sprawie rządowych pomysłów. Przetwórcy chcą umów kontraktacyjnych, które wyznaczają cenę z wyprzedzeniem kilku miesięcy. Producentom z kolei na rękę jest wolny rynek, bo kiedy sezon nie jest tak tragiczny, jak w tym roku, mogą wybrać komu i za ile sprzedadzą swoje plony.
Eksperci natomiast uważają, że mali plantatorzy powinni się jednoczyć i tworzyć grupy producencko-przetwórcze. To da im uniezależnienie od dużych przetwórni, zmniejszy liczbę pośredników i pozwoli utrzymywać wyższe ceny.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: "Gazeta Wyborcza"